Doğu Anadolu’da ilk “Galyum 68 PET CT Görüntüleme ve Lütesyum Tedavi Ünitesi”

Türkiye’de sadece birkaç sağlık merkezinde bulunan ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde tek olan “Galyum-68 PET/CT Görüntüleme ve Lütesyum Tedavi Ünitesi” hizmete girdi.

Açılış törenine Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fuat Gündoğdu, Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Fatih Albayrak, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Levent ve öğretim görevlileri katıldı. Hastalık ve tedavi sürecinde hekimlerin uzmanlık ve becerilerinin öneminin tartışılamaz olduğunu dile getiren Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, hem hasta hem de hekimin avantajına sunulan ileri teknolojik uygulamaların tıp alanında son yıllarda hızlı bir gelişme gösterdiğini söyledi.

Özellikle görüntüleme teknolojilerinde yaşanan değişimlerle, ölçüm ve görüntüleme yöntemlerinin, test, analiz ve inceleme cihazlarının hızla gelişmekte ve çoğalmakta olduğunu anlatan Çomaklı, şöyle devam etti: “Tıp bilgisi gün geçtikçe zenginleşmektedir. Son yıllarda hem tümör hücresinin görüntülenebilmesine hem de tedavinin geliştirilmesine imkân tanıyan akıllı moleküler, bu önemli gelişmelerden bir tanesidir. Bugün bu yeniliklerden birisi olan ve ülkemizde sadece birkaç merkezde bulunan, Doğu Anadolu’da ilk olarak Üniversitemizde hizmete girecek olan Galyum-68 PET­\CT Görüntüleme ve Lütesyum Tedavi Ünitesini açtık.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir