DMO Cazibe Merkezleri Kataloğu..

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) ile Devlet Malzeme Ofisi (DMO), “DMO Cazibe Merkezleri Kataloğu Tanıtım Toplantısı” düzenledi. Toplantıda, Erzurum’daki üretici firmaların DMO’nun ürün kataloğuna cazip şartlarda nasıl girebileceği anlatıldı. DMO yetkilileri, ETSO Meclis Başkanı Saim Özakalın’ı da ziyaret ederek kurumun çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdiler.

DMO’nun tanıtım filminin gösterimiyle başlayan toplantıda, kurumun faaliyet konuları ve alım usulleri hakkında bilgiler verildi, bölgesel ve ulusal kataloğa girme koşulları anlatıldı. DMO İnsan Kaynakları Daire Başkanı Fatih Yavaşın, Cazibe Merkezleri Programı ile kapsamdaki 23 ilde yatırım ortamını canlandırarak istihdam, üretim ve ihracatı artırmak yoluyla bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltmak ve KOBİ’lerin desteklenmesinin hedeflendiğini belirtti.

DMO’nun 2016 yılında Bursa, Van, Erzurum, Gaziantep, Kocaeli, Gebze, İzmir, Trabzon, Eskişehir, Elazığ, Mersin, Adana ve Diyarbakır’daki ticaret ve sanayi odalarıyla ortak toplantılar düzenlendiğini hatırlatan Yavaşın, şunları söyledi: “Bu çalışmalarımızda, cazibe merkezleri programına dahil olan illerimizdeki üretici firmalara Ofisimizce sağlanan avantaj ve desteklerin anlatılarak bu firmaların kataloğumuza dahil edilmeleri hedeflendi. Bölgesel Kalkınma Programlarının uygulanacağı 23 ilde bulunan üretici durumundaki firmalar için DMO Cazibe Merkezleri Kataloğu oluşturulmasına karar verildi. Başvuruda bulunmak için herhangi bir zaman sınırlaması bulunmuyor.”

Cazibe Merkezleri Kataloğu’nda yer alacak firmalara KOBİ kataloğu ile Genel Katalogda yer alacak firmalara göre getirilen avantajlar ise şöyle:

Genel Katalog’da 2 yıl, KOBİ Kataloğu’nda 3 yıl olan sözleşme süresi Cazibe Merkezleri Kataloğu’nda ilk aşamada 1 yıl olarak uygulaması ve sonrasında ise uygulama sonuçlarına göre uzatılması planlandı.

Genel Katalog müracaatlarının Genel Müdürlüğe yapılması öngörülmüş iken KOBİ katalog müracaatları gibi Cazibe Merkezleri Kataloğu müracaatlarının da tüm ünitelerimizce kabul edilmesi sağlandı.

Genel Katalogda yurt çapında, KOBİ Kataloğunda ise firmaların bulundukları il ve çevresindeki illere satış yapabilmeleri iken Cazibe Merkezleri Kataloğu firmalarının Ülke düzeyinde veya Bölgesel Kalkınma programının uygulandığı tüm iller de veya sadece üretim yaptığı ilde satış yapabilme imkanı getirildi.

Genel Katalog için 50 Bin TL., KOBİ Kataloğu için 25 Bin TL. olan teminat tutarları Cazibe Merkezleri Kataloğu için 5 Bin TL. olarak belirlendi.

Genel Katalog uygulamasında yıllık cirolar üzerinden firmalardan yaklaşık yüzde 2 ile yüzde 4 arasında alınan risturn bedellerinin Cazibe Merkezleri Kataloğu firmalarından alınmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir