Deri Konfeksiyon Teknisyeni

Deri Konfeksiyon Teknisyeni
Teknolojik gelişmelere ve modaya uygun olarak, deri giysilerin (manto, ceket, etek vb.) modellerini geliştiren, kalıplarını hazırlayan, üretimin diğer aşamalarını düzenleyen ve denetleyen kişidir.

GÖREVLERİ
– Üretilecek giysiye uygun derinin seçimini yapar,
– Değişik yaş ve cinsiyetten kişiler için deri giysi kalıbını hazırlar,
– Deri parçalarını keser ve birleştirir,
– Üretim sırasında yapılan işin kalitesini denetler.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Deri konfeksiyon teknisyeni olmak isteyenlerin;
– El ve parmak becerisine sahip,
– Renk ve şekil algılama yeteneği gelişmiş,
– Yeniliklere ilgi duyan,
– Kesmeyi, çizmeyi ve şekillendirmeyi seven,
– Şekil ilişkilerini görebilen,
– Yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

MESLEKLE İLGİLİ DİĞER BİLGİLER
Deri konfeksiyon teknisyenleri, genellikle kapalı ortamlarda çalışırlar. Ortam kokulu ve gürültülüdür. Çalışırken yöneticilerle, işçilerle ve meslektaşlarıyla iletişim halindedirler.
Bu meslekte çalışma alanları oldukça geniştir. Bu alanda eğitimli insan sayısı az olduğundan bu eğitimi alanlar kolayca ve yüksek ücretle iş bulabilmektedirler. Bu meslekteki kişiler, deri konfeksiyon işletmelerinde iş bulabildikleri gibi, örme ve hazır giyim sektöründe de rahatlıkla çalışabilmektedirler. Bu meslekte kendi işini kurma olanağı da vardır.
Eğitimini tamamlayıp işe başlayanlar asgari ücretin 2 katı, tecrübe kazandıktan sonra işletmelerin yapısı ve kendi pozisyonlarına göre asgari ücretin 4-6 katı arasında ücret alabilmektedirler.
İşe başlayanlar belirli bir deneyimden sonra bant şefi, üretim şefi, işletmenin yapısına göre modelist, kalite kontrol, fason takibi, üretim müdürü gibi görevlere gelebilirler.
Meslek Liselerinin “Deri Konfeksiyon” dalından/ bölümünden mezun olanlar, istedikleri taktirde, Deri Konfeksiyon, Deri İşleme Teknolojisi, Dericilik, Deri Teknolojisi Kostüm Tasarım ve Tekstil ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Ayrıca meslek liselerinin ilgili bölümünden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavını (ÖSS) kazanıp, yapacakları tercihlerde, Giyim Öğretmenliği, Hazır Giyim Öğretmenliği ile Giyim Endüstrisi Öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda Y.ÖSS puanları hesaplanırken ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

BENZER MESLEKLER
– Kadın Terzisi,
– Erkek Terzisi,
– Konfeksiyoncu (Hazır Giyim-Örme Hazır Giyim).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir