Deri Aksesuarları Teknisyeni

Deri Aksesuarları Teknisyeni
İşlenmiş deriden modaya uygun deri çanta, kemer, cüzdan v.b. aksesuar tasarlayıp üretmek üzere çalışan kişidir.

GÖREVLERİ
– Üretimde kullanılacak deri çeşitlerine göre kalite ayrımını yapar,
– Üretimi yapılacak deri aksesuarın tasarımını yapar,
– Değişik yaş ve cinsiyetten kişiler için modeller belirler, kalıbını ve şablonlarını hazırlar,
– Günün koşullarına uygun olarak ev süslemelerinde kullanılabilecek deri ürünler için modeller belirler, kalıbını ve şablonunu hazırlar.
– Üretilecek aksesuara uygun deriyi seçer.
– Deri parçalarını keser, birleştirir.
– Hazırlamış olduğu deri aksesuarlar üzerinde çeşitli malzemelerle süslemeler yapar.
– Kullandığı makinelerin bakım ve basit onarımlarını yapar.
– Üretim sırasında yapılan işin kalitesini denetler.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Deri aksesuarları teknisyeni olmak isteyenlerin;
– Uzun süre ayakta çalışmaya dayanıklı,
– Alerji ve astım rahatsızlığı olmayan,
– Kötü kokudan etkilenmeyen,
– Renk ve şekil algılama yeteneği gelişmiş,
– El ve parmak becerisine sahip, dikkatli,
– Tasarım ve çizim yeteneği gelişmiş,
– Yeniliklere ilgi duyan, kimseler olmaları gerekir.

MESLEKLE İLGİLİ DİĞER BİLGİLER
– Deri aksesuarları teknisyenleri, genellikle kapalı ortamlarda çalışırlar. Çalışma ortamı kokulu ve gürültülüdür. Çoğunlukla ayakta, atölye ortamında çalışırlar. Çalışırlarken diğer çalışanlar ve müşterilerle iletişim halindedirler. Deri aksesuarlarının satıldığı işyerleri, üretim ortamlarına göre havadar ve kokusuzdur.
– Deri aksesuarları teknisyenleri deri üreten özel sektöre ait atölye ve fabrikalarda çalışabilecekleri gibi kamu kurumlarında teknik eleman olarak çalışabilirler veya kendi iş yerlerini açabilirler. Deri ürünlerinin çok çeşitlenmesi ve bu konuda yetişmiş elemana ihtiyaç olması nedeniyle çalışma alanları oldukça geniştir. Ancak, bu meslekte iş bulabilmek yöresel farklılıklar göstermektedir. Turizm sektörünün yoğun olduğu yerlerde iş bulma şansı daha fazladır.Ayrıca ustalık belgesi almak koşuluyla kendi işyerlerini de açabilirler.
– Mesleki eğitim sonrasında işe başlayanlar, asgari ücret tutarında ücret alırlar. Bu ücret, daha sonraki günlerde deneyim ve başarı durumuna göre artmaktadır.
– Deri aksesuarı teknisyenleri çalıştıkları kurum ve işletmelerde ustabaşı ve şef olabilirler.
– Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen süre kadar mesleğinde çalışmış ya da en az beş yıl kalfa olarak çalıştığını belgelemek şartıyla ustalık sınavına doğrudan katılarak, başarı göstermeleri durumunda ustalık belgesi alırlar. Ustalık belgesini alanlar kendi işyerlerini açabilirler.
– Ustalık belgesine sahip olanlar mesleki eğitim merkezlerinde düzenlenen İş Pedagojisi kursuna katılıp başarılı olmaları durumunda Usta Öğreticilik belgesine sahip olurlar.
– Meslek liselerinin “El Sanatları” alanından mezun olanlar istedikleri takdirde, El Sanatları, Geleneksel El Sanatları, Halıcılık ve Desinatörlüğü, Halı ve Kilim, Halıcılık, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı, Takı Tasarımı ve Süs Taşları İşletmeciliği, Uygulamalı Takı Teknolojisi önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler.
– Ayrıca Meslek liselerinin “El Sanatları” alanından mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’na girip başarılı olmaları ve Çiçek, Örgü, Dokuma Öğretmenliği, Dekoratif Sanatlar Öğretmenliği, Nakış Öğretmenliği, Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilebilmektedirler.

BENZER MESLEKLER
– Deri Teknisyeni,
– Deri KonfeksiyonTeknisyeni,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir