Deniz Ulaştırma Ve İşletme Mühendisi

Deniz Ulaştırma Ve İşletme Mühendisi
Ticaret gemilerinin verimli bir biçimde işletilmesi ile limanların yönetimi alanında çalışan kişidir.

GÖREVLERİ
Deniz ulaştırma işletme mühendisi uzakyol vardiya zabiti veya uzakyol vardiya mühendisi olarak da deniz ticaret filosunda çalışır ve şu görevleri yapar;
– Gemilerin güvenli bir biçimde çalıştırılmasını ve işletilmesini sağlar,
– Yüklerin ilgili limana teslim edilmesini sağlar,
– Limanda deniz ticareti ile ilgili (brokerlik, forvarderlik, acentelik, sigorta, gümrükler vb.) işleri yürütür,
– Teknik kadrolar ile yönetim kadroları arasında iletişimi sağlar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Deniz ulaştırma işletme mühendisi olmak isteyenlerin;
– Üst düzeyde genel akademik yeteneğe,
– Düşüncelerini yazılı ve sözlü olarak ifade edebilme gücüne,
– Sayısal düşünebilme yeteneğine,
– Mekanik yeteneğe sahip,
– Göz ve ellerini eşgüdüm halinde kullanabilen,
– Bir işi planlayan ve uygulamaya koyabilen,
– Fen bilimlerine, özellikle matematiğe ve mekaniğe ilgili, bu alanlarda başarılı,
– Şekiller arasındaki ilişkileri görebilen ve çizebilen,
– Dikkatli ve sorumluluk sahibi,
– Uzak görüşlü, risk alabilen ve ticaretten hoşlanan kimseler olmaları gerekir.

MESLEKLE İLGİLİ DİĞER BİLGİLER
Deniz ulaştırma işletme mühendisi, resmi ve özel deniz taşımacılık şirketlerinde, gemilerde ve limanlarda çalışır. Denizde açık havada çalışabileceği gibi büro ortamında da çalışır. Çalışma ortamı; büro olduğu zaman temiz, gemilerde çalıştığı zaman sıcak, soğuk, nemli, tozlu, gürültülü, sarsıntılı, ıslak, ani ısı değişimi olabilmektedir. Çalışırken birinci derece verilerle (sayılarla) ilgili olmakla birlikte, gemi makineleriyle de ilgilidir. Ancak işi gereği insanlarla da iletişim halindedir. Emrinde çalışan personelle, deniz sigorta şirketi elemanlarıyla, yerli ve yabancı işletmelerin elemanlarıyla iletişim halindedir. Düşme, boğulma, mali kayıp gibi işin tehlikeleri olabilir. İşin gereği denizaşırı ülkelere seyahat söz konusu olabilir.
Resmi ve özel deniz ticaret firmalarında, liman ve liman işletme kuruluşlarında, uluslararası sularda çalışan acenta ve şirketlerde, denizcilikle ilgili sigorta ve finans kuruluşlarında, kaptan veya gemi makine mühendisi olarak gemilerde çalışabilirler.
Günümüz dünya ticaretinin % 85’inin denizyoluyla gerçekleştirilmesi, üç yanı denizlerle çevrili ve denizciliğin gelişmesine uygun şartlara sahip olan ülkemizin ekonomik kalkınmasında denizcilik sektörünün önemini ortaya çıkarmaktadır.
Deniz sektörü, deniz yoluyla yapılan bir taşıma faaliyetinin ötesinde, limancılık, işletmecilik, gemi yapımı, uluslararası anlaşmalar ve pazarlamalar, deniz sigortacılığı ve hukuku, makinecilik vb. bir çok faaliyetleri içermektedir. Uluslararası düzeyde çok yönlü rekabet ve çalışma şartları altında bulunan denizcilik sektöründe gerek kara ve gerekse denizde çalışabilecek üst düzey elemanlara ihtiyaç vardır. Özellikle son yıllarda denizciliğe yapılan teşviklerle, uluslararası katkılarla, uluslararası düzeyde gelişmelere açılan denizcilik sektörümüz, mezunlara geniş çalışma alanı vermektedir.
Mesleki eğitimin tamamlanmasından sonra denizcilik sektöründe işe giren elemanlardan denizde çalışanlar en az 1200, karada çalışanlar ise en az 600 (dolar) kazanç elde ederler.
Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler .
Karada çalışanlar, çalıştıkları işyerlerinde yöneticilik, müdürlük, işletme ya da şirket müdürlüğüne kadar yükselebilirler.

BENZER MESLEKLER
– Makine Mühendisi,
– İşletme Mühendisi,
– Gemi İnşaatı Mühendisi,
– Gemi ve Deniz Yapıları Mühendisi,
– Denizcilik İşletmecisi,
– Güverte Zabiti,
– Makine Zabiti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir