Dalgıç – Balıkadam

Dalgıç – Balıkadam
Gemilerin, yüzer dok gibi motorsuz yük taşıtlarının ve liman gibi yapıların su altında kalan kısımlarının yapım veya onarım çalışmalarını yapan, batıkların çıkartılması ve her türlü arama ve kurtarma faaliyetlerinde bulunan, sualtı fotoğrafçılığı ve video çekimi yapan kişidir.

GÖREVLERİ
– Su altındaki araziyi, gemi kanallarını ve dokları inceler,
– Boru, kablo, su altı rayları döşer veya döşenmesine yardım eder,
– Emme hortumlarını yerleştirir ve emme ve basma süzgeçlerini temizler,
– Su altı rayları veya gemilerin suya indirildiği kızaklar üzerindeki engelleri giderir, dengesi bozulmuş demiryollarının altına kamalar koyarak düzeltir,
– Yol, köprü, liman inşası sırasında su altı betonu döker, blok beton yerleştirir, su altı kaynağı yapar, direk, kolon vb. şeyler keser,
– Suya yeni indirilmiş gemilerin omurgalarından kayma payandalarını ve kızaklarını söker,
– Karaya oturmuş veya yan yatmış gemilerin kurtarılmasına çalışır,
– Gemilerin veya dokların gevşemiş veya düşmüş perçinlerini takar,
– Batık canlı veya ölü varlıkların, eşya, yük ve kalıntılarını çıkarır,
– Her türlü arama ve kurtarma faaliyetlerinde bulunur,
– Su altı araştırmalarında fotoğraf veya video çekimi yapar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Dalgıç olmak isteyenlerin,
– Dalmaya engel herhangi bir hastalığının olmaması,
– Bedence güçlü, dayanıklı, özellikle solunum sistemi sağlam,
– Ellerini, gözlerini ve ayaklarını eşgüdümle kullanabilen,
– Soğukkanlı, tedbirli, çabuk karar verebilen,
– Sualtı dünyasına ilgi duyan kimseler olmaları gerekir.

MESLEKLE İLGİLİ DİĞER BİLGİLER
Dalgıçlar, çalışmalarını su altında yürütür. Çalışırken boğulma veya vurgun yeme tehlikesi olabilir. Çalışma ortamı soğuk, nemli ve ıslaktır. Çalışırken amirleri, gemi personeli, meslektaşları, gemi acenteleri ile iletişim halindedir.
Hem kamu sektöründe hem de özel sektörde çalışma olanağı vardır. Kamu sektörü olarak Ulaştırma Bakanlığı Liman İşletmeleri, Devlet Limanlar ve Hava Meydanları İşletmesi ve Tersaneler örnek verilebilir. Özel sektörde ise gemi kurtarma şirketleri, liman, köprü yapan inşaat firmaları, su sporlarına aktivitelerinde yer veren turizm tesisleri başlıca çalışma alanlarıdır.
Öğrenciler mezun olduklarında Sualtı Sanayi Sektöründe, Sualtı Turizm Sektöründe sualtı malzeme-bakım onarım ve satış konusunda çalışabilmektedirler.
Ülkemizin üç yanının denizlerle çevrili olması gelecekte hem deniz taşımacılığının hem de turizm sektörümüzün bugün bulunduğu konumdan daha ileriye gideceğini göstermektedir. Bu da dalgıçlar için yeni iş olanakları yaratacaktır. Büyük otel, tatil köyü vb. tesislerin, etkinliklerini zenginleştirmek için dalgıç çalıştırmaya başlamaları, bu alanda insan yetiştirmek üzere çeşitli kurs firmalarının açılmasına da neden olmuştur.
Kişi, dalgıç unvanı aldıktan sonra ise çalıştığı yere göre farklı miktarlarda ücret alır. Örneğin kamu kesiminde çalışanlar asgari ücretin 7 katı, özel sektörde ise anlaşmalara bağlı olmakla birlikte aylık olarak asgari ücretin 15-20 katı ücret almaktadırlar. Dalgıçlar bazen, günlük 250-300 Dolar civarında gelir elde edebilecekleri kısa süreli çalışmalarda da bulunabilmektedirler.
Kişi, Üç Yıldız Balıkadamlık düzeyinden sonra sırasıyla
– Bir Yıldız Eğitmen,
– İki Yıldız Eğitmen ve
– Üç Yıldız Eğitmen unvanlarını alarak meslekte ilerleyebilir.
Ayrıca, “Sualtı” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları taktirde, “Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği” alanında dört yıllık lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

BENZER MESLEKLER
– Yüzücü,
– Yüzme öğretmeni.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir