Cep telefonu mesajlarına 8 milyon lira ceza..

Cep telefonlarına gelen istenmeyen mesajlar, hemen hemen herkesin can sıkıntısıdır. Bir türlü bu mesajlardan kurtulamayız. Bu konuda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bir de düzenleme yaptı. İşte o düzenleme sonucu istenmeyen mesajları gönderenlere ceza yağdı.

1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren geçerli olan kanuna göre firmaların tüketiciye yönelik izinsiz SMS, elektronik posta gibi mesajları ile telefon aramalarını yasaklıyor. Düzenleme ile birlikte istenmeyen reklam mesajı ya da elektronik postası gönderen firmalara 50 bin liraya kadar para cezası kesiliyor.

Uygulamada, onaysız ileti geldiğinde 1-5 bin lira arasında ceza kesiliyor. Birden fazla kişiye çoklu ileti gönderildiğinde ise bu ceza, 10 katına kadar çıkarılıyor. Mesajda iletişim bilgilerine yer verilmediyse 10 bin lira ceza uygulanıyor. Vatandaşın red hakkına yer verilmemesi halinde ise ceza miktarı 2 bin lira oluyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre 6 Ocak 2017 tarihi itibariyle ticari elektronik iletilerle ilgili 241 bin 215 şikayet başvurusu yapıldı. İncelemeler sonucunda kesilen idari para cezası tutarı 8 milyon 345 bin 705 lira.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir