‘Cadı’ diye ailesi tarafından sokağa bırakılan Umut, okul yolunda..

Dünya onu ‘Hope’ ismiyle tanımıştı. Nijerya’da, ailesi tarafından ‘cadı’ olduğu gerekçesiyle sokağa atılan ve neredeyse açlıktan ölmek üzere olan küçük çocuk adeta yeniden doğdu. Henüz 2 yaşındayken Afrika’da yaşayan Anja Ringgren Loven isimli Danimarkalı kadın tarafından bulunan ve koruma altına alınan Hope, bugün sağlıklı ve okula başlamak üzere.

Sizlerle son derece karanlık başlayan ancak bir tür umuda yolculuk niteliğini alan bir hikayeyi paylaşacağız. İnsan olmayı sorguladığımız, insanlığımızdan utandığımız, ancak sonrasında insanlık adına yine ve yeniden umutlandığımız bir hikâyeyi…

2016 yılında ailesi tarafından ‘cadı’ olduğu gerekçesiyle sokağa bırakılan, dolayısıyla ölüme terk edilen ‘Umut’un hikâyesini.

8 ay boyunca sokaklarda yaşam mücadelesi veren yavrucağa, bölgede gönüllü olarak bulunan Danimarkalı Anja Ringgren Lovén el uzattı. Yardım ekibi, açlıkla boğuşan çocuğu yaralanmış ve solucanlar tarafından her yeri kemirilmiş hâlde buldu.

Danimarkalı yardımsever Anja, “Hope” (Umut) ismini verdikleri çocuğu hastaneye kaldırdı. Hope, kaybettiği gücünü toplaması, vücudundaki solucanlardan arınması için kaldırıldığı hastanede tedavi altına alındı.

Anja, Hope ile yakından ilgileniyor. Kendi oğlu ile her gün ziyaret ettiği ve yakından ilgilendiği Hope’un tüm masraflarını Anja, yine kendisi karşılıyor. Henüz 2 yaşındayken Afrika’da yaşayan Anja Ringgren Loven isimli Danimarkalı kadın tarafından bulunan ve koruma altına alınan Hope, bugün sağlıklı ve okula başlamak üzere.

Anja olanlar için “O çocuk güçlü bir çocuk. Olanlar kelimelerle nasıl anlatılır bilemiyorum ama bunlar hayatı güzel kılan şeyler, fotoğraflar her şeyi özetliyor.” diyor.

Facebook üzerinden çocuğun hastane masrafları için o dönem bağış çağrısı yapan Anja, sadece iki günde dünyanın çeşitli bölgelerinden yaklaşık 1 milyon dolarlık yardım toplamış. Anja, “Aldığımız bağışla hem Hope’un tedavisini sağlayacağız, hem de bir klinik inşa edeceğiz. Bugüne dek işkence edilmiş binlerce çocukla karşılaştık” diyor.

Kendisini Afrika’daki muhtaç çocuklara adayan Anja Ringgren Lovén’e, insanlık adına teşekkürü bir borç biliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir