Buz saçaklarına dikkat; hava sıcaklığı eksi 8 derece

Erzurum, dün etkili olan yoğun kar yağışının ardından bugüne güneşli bir havayla uyandı. Hava sıcaklığının düşük olmasına karşın, güneşli hava insanların içini ısıtıyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hava sıcaklığının ülke genelinde mevsim normallerinin altında seyredeğini bildirdi. Özellikle Doğu bölgesinde hava bugün parçalı ve çok bulutlu, bölgenin güneydoğu kesimleri ile sabah saatlerinde Ağrı ve Iğdır çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Kuzey kesimlerinde kuvvetli olmak üzere bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın batı kesimlerde kuzey yönlerden kuvvetlice (30-50 km/saat) eseceği tahmin ediliyor. Havaların soğumasıyla birlikte evlerin çatılarında da uzun buz saçakları oluştu. Vatandaşların istenmeyen olayların yaşanmaması için buz saçaklarına çok dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü buz saçakları, kimi zaman ölümle sonuçlanan olaylara yol açabiliyor.

Palandöken Kayak Merkezinde kar kalınlığı 70 cm aşarken; Erzurum merkezde ise kar kalınlığı 33 cm geçti. Erzurum’da hava sıcaklığı, parçalı çok bulutlu ve hafif kar yağışlı eksi 8; Elazığ’da eksi 6; Kars’ta eksi 8; Van’da 1 derece olacak.

Öte yandan yapılan son değerlendirmelere göre; yurdun kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın güney ve doğusu, Batı Karadeniz, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu, Kütahya, Eskişehir, Ağrı ve Iğdır ile sabah saatlerinde Amasya, Batman ve Siirt çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle karla karışık yağmur ve kar, Çanakkale ve İstanbul çevrelerinde yağmur şeklinde olması bekleniyor. Kuzey, iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

Zirai faaliyetlerin ve seracılığın devam ettiği Marmara, Ege, Karadeniz ve Akdeniz’in kıyı kesimlerinde gece saatlerinde hafif zirai don olayı beklendiğinden, zirai faaliyetle ve seracılıkla uğraşan üreticilerimizin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir