“Buz Hokeyi’nin gelişimi için EYOF bir şans”

Türkiye’nin ilk kez ev sahipliği yapacağı 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali (EYOF) için geri sayım devam ediyor. Erzurum’da düzenlenecek organizasyonda, 14-18 yaş aralığındaki sporcular, 9 farklı branşta yapılacak müsabakalarda mücadele edecek.

11-18 Şubat tarihlerinde düzenlenecek organizasyonda Türkiye Buz Hokeyi Milli, Belarus ve Slovakya ile B Grubu’nda yer alıyor. Buz Hokeyi Milli Takımı sporcuları, Erzurum’da düzenlenecek organizasyonda Türkiye’yi temsil edecek olmalarından dolayı gururlu ve mutlu olduklarını söylediler.

Milli buz hokeyci Hakan Özbil, “Bu, başımıza kırk yılda bir gelen çok güzel bir olay. Bu organizasyona katılmak da çok gurur verici bir olay. Milli armayı taşıyoruz sonuçta, herkesin böyle bir şansı olmuyor.” dedi. Milli sporculardan Eren Gökçen ise hobi olarak başladığı buz hokeyini tanıdıkça çok sevdiğini ve hevesinin arttığını vurgulayarak “Hazırlıklarımız gayet iyi, yoğun çalışıyoruz. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Finlandiyalı başantrenör Vesa Viitakoski de EYOF 2017 hazırlıklarını tamamladıklarını ve iyi iş çıkaracaklarını düşündüğünü söyledi. Sporculuk kariyerinde uzun yıllar Amerikan Buz Hokeyi Ligi’nde forma giyen ve kariyerinde birçok önemli başarı bulunan Buz Hokeyi Milli Takım Başantrenörü Viitakoski, “Hazırlıklar gayet iyi gidiyor. Ankara’da iki hafta kamp yaptık, sonrasında da Finlandiya’da bir kampımız oldu. EYOF 2017 öncesi son kampımızı Erzurum’da gerçekleştiriyoruz. Takımımızda birkaç oyuncumuz eksik ama iyi iş çıkaracağımızı düşünüyorum.” diye konuştu.

Türkiye’de buz hokeyi sporunun gelişimi için EYOF’un bir şans olduğunu vurgulayan Viitakoski, şöyle devam etti: “Avrupa’nın en iyi sporcuları gelecek. Rusya ve Türkiye arasındaki farkın büyük olduğunu görmek üzücü olabilir ama sporcular nelerin üzerine antrenman yapmaları gerektiğini anlayacaklar böylece. Bu da bence turnuvada yer alacak sporcular için iyi bir şey. Avrupa ile Türkiye’nin buz hokeyini kıyaslamamız zor ama umarım Türkiye’de buz hokeyini geliştireceğiz. EYOF da bunun bir parçası olacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir