Buldozer Operatörü

Buldozer Operatörü
Motorlu bir araç olan buldozer yardımıyla toprağı kaldırarak, taş veya kaya kütlelerini bir yerden başka bir yere aktaran kişidir. Bu meslek aynı zamanda “Traktör Operatörlüğü” olarak da tanınmaktadır.

GÖREVLERİ
– Buldozerin işin yapıldığı yere götürülmesini ve orada emniyetli bir şekilde yerleştirilmesini sağlar ve kontrol eder,
– Buldozerin kayış ve palet ayarlarını yapar,
– Aracın ilk hareket motorunu çalıştırıp göstergelerden yağ basıncını ve yakıt durumunu kontrol eder,
– Yapılacak işin durumuna ve zemine göre gerekli bıçak ayarlarını yapar,
– Motoru çalıştırır,
– Kumanda kollarını kullanarak toprak veya taş kütlelerini aktarır,
– Makinenin yakıt ikmalini yapar,
– İşin bitiminde aracı kontrol eder, arıza varsa makine bakımcısının onarmasını sağlar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Buldozer operatörü olmak isteyenlerin;
– Elleri, gözleri ve ayakları sağlam ve bunları eşgüdümle kullanabilen,
– Çevredeki çeşitli uyarıcıları aynı anda algılayabilen,
– Mekaniğe ilgi duyan,
– Dikkatli, sorumlu, tedbirli kimseler olmaları gerekir.

MESLEKLE İLGİLİ DİĞER BİLGİLER
– Buldozer operatörü çalışmalarını araç içinde ve açık havada yürütür. Çalışma ortamı tozlu ve gürültülüdür. İş genellikle gündüzleri yürütülür. Çalışmalarında gereken dikkati göstermediğinde kazalara yol açabilir.
– Oturduğu yerde çalışan buldozer operatörü sadece iş öncesi ve iş bitiminde yöneticilerle, makine bakımcıları ve yağlayıcılarla, diğer çalışanlarla etkileşim halindedir.
– Buldozer operatörleri, Devlet Su İşleri, T.C. Karayolları, Türkiye Elektrik Kurumu, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Maden Tetkik Arama Enstitüsü, Orman İşletmeleri, belediyeler gibi kamu kuruluşlarıyla, inşaat firmaları, maden şirketleri, kum ve çakıl ocakları gibi özel işyerlerinde çalışırlar. Bu alanda iş bulma olanakları oldukça fazladır.
– Ülkemiz, henüz alt yapısını tamamlamamış olduğundan meslek elemanlarına ihtiyaç vardır.
– Buldozer operatörleri çalıştıkları işyerinin ücret politikalarına göre değişik ücret alırlar. Farklı ücretler kişinin kıdemine göre de değişiklik gösterir. Karayollarında yeni işe başlayan bir operatör net asgari ücretin 3 katı tutarında ücret alırken bir özel inşaat firmasında bu miktar net asgari ücretin 2 katı civarındadır.
– Meslek liselerinin “İş Makineleri” bölümlerinden mezun olanlar, istedikleri taktirde, Endüstriyel Kalıpçılık, Hasat Sonrası Teknolojisi, Makine, Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi, Mekatronik, Sondajcılık, Tarım Alet ve Makineleri, Metalurji Malzeme, Gemi Makineleri, Otomotiv, Oto Boya Karoseri Doğrultma Teknikerliği, Metalografi ve Malzeme Muayenesi, Termik Santral Makineleri, Termik Santrallerde Enerji Üretimi ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
– Ayrıca meslek liselerinin İş Makineleri Öperatörlüğü bölümünden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve “Makine Resmi ve Konstrüksiyonu Öğretmenliği”, “Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği”, “Otomotiv Öğretmenliği” ile “Mekatronik Öğretmenliği” lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.
– Buldozer operatörlüğü mesleğinde operatör olarak 3 yıl ve daha fazla çalışarak üstün başarı gösterip olumlu sicil alanlar buldozer baş operatörü olabilirler. Bazı kamu kuruluşları, kendi bünyelerinde yaptıkları sınavda başarılı olanları baş operatör olarak görevlendirmektedir. İşletme içinde ustabaşı, makine park şefi gibi unvanlara da yükselebilir.
– Çalışılan işletmenin büyüklüğüne göre çeşitli kurs ve seminerlere katılmak mümkündür. Bu durumda ücret artışı ve mesleki gelişim sağlanabilir. Diğer iş makinelerinin kullanımında da uzmanlaşabilir. Bütün iş makinelerini kullanmak uzun deneyim gerektirir. Greyder, kepçe, ekskavatör gibi bir veya birkaç iş makinesinin kullanımında uzmanlaşabilir .

BENZER MESLEKLER
– İş Makineleri Bakım ve Onarım Teknisyeni
– İş Makineleri Teknisyeni
– Greyder Operatörü,
– Skreyper Operatörü,
– Ekskavatör ve Vinç Operatörü,
– Hendek Açma Makinesi Operatörü,
– Kepçeli Araç Operatörü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir