Borsa ve Finans Meslek Elemanı

Borsa ve Finans Meslek Elemanı
Bankalarda, aracı kurumlarda veya anonim şirketlerin finans bölümlerinde; borsa ve finansla ilgili tüm işlemlerde aracılık faaliyetlerini üst yönetime bağlı olarak yürüten kişidir

GÖREVLERİ
– Bankalarda veya aracı kurumlarda müşterilere yatırım hesabı açar,
– Bankalarda veya aracı kurumlarda müşterilerden alınan talimatlara göre hisse senedi alım- satımına aracılık eder,
– Bankalarda veya aracı kurumlarda müşteri talimatıyla halka arza aracılık eder,
– Bankalarda veya aracı kurumlarda müşteri talimatıyla yatırım fonu, devlet tahvili, hazine bonosu alım satımına aracılık yapar,
– Ananim şirketin finansal analizini finans uzmanına bağlı olarak yapar,
– Anonim şirketin yatırım planlamasının yapılmasına katkı verir.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Borsa ve finans meslek elemanı olmak isteyenlerin ,
– Sayısal düşünme gücü gelişmiş,
– Finansal konulara ilgi duyan,
– Bütün içinde parçayı kavrayabilen özelden genele ulaşabilen,
– Değişik görüş ve yeniliklere açık olabilen,
– Çabuk ve doğru karar verebilen,
– Tertipli ve düzenli çalışabilen,
– Uzak görüşlü,
– İkna gücü ve sorumluluk duygusu yüksek kimseler olmaları gerekmektedir.

MESLEKLE İLGİLİ DİĞER BİLGİLER
Borsa ve finans meslek elemanları, kapalı ve gürültülü ortamlarda; sıcak, soğuk, ani ısı değişimi olmayan bölümlerde görev yaparlar. Kendisine tahsis edilen ofiste bulunan büro makineleri ve bilgisayar, kullanılan en önemli çalışma araçlarıdır. Yapılan işin en önemli tehlikesi mali kayıptır. Birinci derecede uğraş konusu borsa ve finansal verilerin hesaplanması, değerlendirilmesi ve yorumlanmasıdır. Sürekli denetim ve iletişim halindedir. Tam gün çalışma söz konusudur. Diğer çalışanlar ve müşteriler ile iletişim halinde olup sürekli bilgi verme durumundadırlar. Bu nedenle stres altında çalışırlar.
Türkiye’de son yıllarda, özellikle Sermaye Piyasası Kanunu çıkarıldıktan sonra menkul kıymetler ve borsa alanında önemli gelişmeler olmuştur. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) giderek daha da derinlik ve menkul kıymet türleri itibariyle çeşitlilik kazanmıştır. Böyle bir piyasada faaliyet gösteren resmi ve özel kurumlarda bu meslek elemanına ihtiyaç duyulacaktır. Mezunların istihdam edilebileceği çok çeşitli alanlar ve kurumlar mevcuttur. Türkiye’de bulunan aracı kurumlar, İMKB, tüm ticaret, sanayi ve esnaf odaları, gümrük müdürlükleri, AB alanında çalışmalar yürüten tüm resmi kurumlarda çalışabilirler.
Meslek elemanları kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak istemeleri durumunda 10. derecenin 2. kademesi ile göreve başlarlar. Maaşları her yıl bütçe kanununa göre belirlenmektedir.
Özel sektörde ise çalışılan yer, tecrübe vb. durumlara göre kazanç durumu farklılık göstermekte olup, asgari ücretin 2-3 katı arasında değişmektedir.
“Borsa ve Finans” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “İşletme, İşletme Enformatiği, İşletme-Ekonomi, Lojistik Yönetimi, Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Ekonometri, Ekonomi, Ekonomi ve Finans, İktisat, Sermaye Piyasası, Uluslararası Finans, Uluslararası Ticaret ve Finansman” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.
Çalıştıkları işyerlerinde başarılı olanlar Müşteri Temsilcisi, Dealer, Operasyon, Finans Uzman Yardımcısı olabilirler.

BENZER MESLEKLER
– Borsa Komisyoncusu,
– Finans Uzmanı,
– Bankacı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir