Bilgisayar Donanım Teknisyeni

Bilgisayar Donanım Teknisyeni
Bilgisayarları ve bilgisayarların klavye, monitör, yazıcı, çizici, modem, faks gibi ünitelerini kuran, çalıştıran, bakım ve onarımını yapan kişidir.

GÖREVLERİ
Bilgisayar teknolojisi iki kısma ayrılmaktadır. Bunlar donanım (Hardware) ve yazılım (software)’dir. Donanım bilgisayarların iç yapısı ile ilgili olup elektronik kısmının çalışmasını inceler. Yazılım ise, bilgisayar programının hazırlanması ve kullanılması ile ilgilidir.
Bilgisayar Donanım Teknisyeni;
– Önceden tasarlanmış bir otomasyon sistemini kurar, tümüyle çalışır hale getirebilir ve bakım onarımını gerçekleştirir.
– Kişisel PC (Personal Computer) ve endüstri bilgisayarıları olarak bilinen (Mikroişlemci tabanlı) bilgisayar ortamlarının bakımını varsa arızaları tespit ederek onarımını yapar,
– Sistemlerin güncelleştirilmesinde gerekli olan birimlerin (bellek, harddisk, diğer kartlar) seçimini yaparak sisteme monte eder ve çalışır hale getirilmesini sağlar,
– Bilgi işlem merkezlerinde gerekli donanımın kurulmasını sağlar ve ağ güvenliğinin sağlanması için kurulum esnasında gerekli önlemleri alır.
– Ölçü aletleri grubuna giren bir çok cihazın kullanmasını bilir ve temel arızalarını giderebilir.
– Asgari düzeyde yazılım bilgisine sahip olup işletim sistemlerini kurup çalıştırabilir.
– Donanım birimlerini sisteme tanıtarak en verimli şekilde çalışmasını sağlar.
– Yazıcıların toner, kartuş ve şeritlerini değiştirebilir,
– İnternet bağlantısı ve ayarlarını gerçekleştirir,
– Donanım birimlerinin birbirleriyle çakışmadan verimli çalışması için en uygun donanımı seçer.
– Bilgisayar ve yazıcıları network ortamında çalıştırıp paylaşımı gerçekleştirir.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Bilgisayar donanım teknisyeni olmak isteyenlerin;
– Matematik ve fen bilimlerine ilgili ve bu alanda başarılı,
– Makine parçaları arasındaki ilişkileri görebilen,
– Sorumluluk sahibi ve dikkatli,
– Ayrıntıya dikkat edebilen,
– Göz ve ellerini uyumlu kullanabilen,
– Tertipli, düzenli kimseler olmaları gerekir. Yabancı dil bilgisine sahip olmak ve teknolojik yenilikleri takip etmek başarıyı artırıcı bir özelliktir.

MESLEKLE İLGİLİ DİĞER BİLGİLER
Bilgisayar donanım teknisyenleri; genellikle kapalı, temiz, bol ışıklı ve klimalı ortamlarda çalışırlar. Bilgisayar sistemleri kurulumu çalışmalarında tırmanma, eğilme, uzanma vb. hareketleri sıklıkla yaparlar, bina içinde veya dışında, tozlu kirli ortamlarla karşılaşırlar.
Çalışırken mühendisler, teknikerler, operatörler, müşteriler ve diğer çalışanlarla iletişim halindedirler.
Bilgisayar donanım teknisyenleri kamu sektörüne ait bilgisayar kullanılan bütün kuruluşlarda çalışabildiği gibi, mali ve finans sektörü, iletişim sektörü vb. özel şirketlerin, bankaların bilgi işlem merkezlerinde iş bulabilirler. Kendi adlarına işyeri açabilirler. Bilgisayar satış ve teknik destek hizmeti veren firmalarda teknik servis elemanı olarak görev alabilirler.
Eğitim sonunda; kamu sektöründe çalışanlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylık alırlar. Ücretler kıdeme göre ve yıllık belirlenen oranlarda artış göstermektedir.
Özel şirketlerde çalışıldığında ücretler anlaşmalara göre belirlenmektedir. Genellikle ilk işe başlayışta asgari ücretin 1, 1,5 katı civarında ücret alınmaktadır. Deneyimi olanlarda kazanç asgari ücretin 3-4 katına ulaşmaktadır.
Bilgisayar Donanım Teknisyenleri çalıştıkları kurum, kuruluş ve işletmelerde ustabaşı, şef..vb. olabilirler.

BENZER MESLEKLER
– Bilgisayar İşletimi Teknisyeni,
– Elektronik Teknisyeni.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir