Beyin sağlığınız için çay için!..

Beyni zinde tutmak ve beyin sağlığını korumak her yaşta mümkün. Ancak ilerleyen yaşlarda ekstra özen göstermekte yarar var. Dr. Ümit Gedikoğlu Kurtar, ilerleyen yaşlarda da beyin sağlığını korumanın yollarını anlattı.

Ümit Gedikoğlu Kurtar, özellikle ilerleyen yaşlarda bulmaca çözmenin, bazı besinleri tüketmenin ve telefon numarası ezberlemenin beyin sağlığını koruduğuna dikkat çekiyor. İyi uyumanın da beyni zinde tuttuğunu belirten Kurtar, hafif miktarda çay ve kafeinin beynin daha berrak çalışmasını sağladığını belirtti. Ayrıca Kurtar, beynin tam kapasite ile çalışmasını sağlamak için mutlaka kan şekerinin sabit tutulması gerektiğini söyledi.

Endişenin ve stresin beyni yorduğunu söyleyen Kurtar, insanların beyin sağlığı için kendisini bu durumdan uzak tutması gerektiğine dikkat çekti. Kurtar açıklamasında, “Çikolata, muz, fındık, fıstık ve balık gibi serotonin içeren besinler mutluluk hormonu yayılmasını sağlar. Bu gıdaların, beyni zinde ve mutlu tutmaya yönelik etkileri vardır. Nikotin ise beynin çalışma kapasitesini düşürür.” ifadelerini kullandı.

Kaynak : ashaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir