Beyaz eşyada ÖTV sıfır

Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, klima, su ısıtıcısı başta olmak üzere beyaz eşya ile bazı küçük ev aletlerinden alınan yüzde 6.7’lik Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), kaldırıldı. Bakanlar Kurulu kararına göre ÖTV, 30 Nisan 2017 tarihine kadar sıfırlandı.

Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanan karara göre mobilya ürünlerine uygulanan yüzde 18 KDV de yüzde yüzde 8’e indirildi. Bakanlar Kurulu, gross tonilatoyu geçmeyen gezinti gemileri, yatlar, kotralar ve teknelerden alınan ÖTV’yi herhangi bir süre sınırlaması olmaksızın sıfırladı.

Yapı ruhsatı 1 Ocak’tan sonra alınan konut inşaatı projeleri ile kamu tarafından ihalesi 1 Ocak’tan itibaren yapılacak konut inşaatı projelerinde metrekare vergi değeri bin lira ile 2 bin lira arasındaki konutların tesliminde yüzde 8 KDV uygulanacak.

Öte yandan Maliye Bakanı Naci Ağbal, referandum konusunda ilk maliyet çalışmalarına göre yaklaşık 190 milyon lira civarında Merkezi Yönetim Bütçesinden seçim harcamaları kapsamında gider gerçekleştirileceğini söyledi. Referandumla ilgili bütün hazırlıkların devam ettiğini dile getiren Ağbal, 2017 yılında hiçbir şekilde vergi artışı planlamadıklarını vurguladı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir