Bakan Kılıç, EYOF 2017 Erzurum’a katılacak sporcuları kabul etti

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, EYOF 2017 Erzurum’da mücadele edecek Türk Sporcuları kabul eti. Kabülde, 11-18 Şubat tarihleri arasında Erzurum’da düzenlenecek olan Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’nde (EYOF) Türkiye’yi temsil edecek 24’ü kız, 45’i erkek olmak üzere toplam 69 sporcu yer aldı.

Bu yıl 13’üncüsü yapılacak organizasyon ilk kez Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenecek. Kırk ülkeden 832 sporcunun mücadele edeceği festivalde, 14-18 yaş aralığındaki sporcular, alp disiplini, biatlon, kayaklı koşu, curling, buz pateni, buz hokeyi, sürat pateni, kayakla atlama ve snowboard olmak üzere 9 dalda yarışacak.

Sporcuların EYOF 2017 Erzurum’da önemli bir görev üstlendiğini dile getiren Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, şunları söyledi: Özellikle şu günlerde bunu bir spor müsabakası olarak düşünmeyin. Malum şu anda ülkemizin huzuruna, birliğine, beraberliğine yönelik olumsuz hareketler içerisinde olan ve maalesef ülkemize zarar vermek isteyen hainler var. Bunlara karşı en büyük ve en güzel cevabı sizlerin ortaya koyacağı performans, birlik, beraberlik ve dik duruş sergileyecek. Onun için bu anlamda üzerinizde önemli bir görev var.

Sizin bu organizasyonda elde edeceğiniz tecrübeler daha sonraki yıllar içerisinde yapacağınız ve katılacağınız müsabakalara sizleri şimdiden hazırlayacak. Uluslararası bir müsabakadaki heyecanı, orada neler yaşandığını bir kere daha farklı açıdan hissetme ve yaşama imkanınız olacak. Kendi eksikliklerinizi göreceksiniz, kendinizi geliştirebileceğiniz alanları göreceksiniz. İstiyoruz ki Kış Olimpiyatları’na Güney Kore’ye de aranızdan katılacak olanların sayısı artsın.

Maalesef Türkiye’de kış sporları denildiği zaman çok fazla bir bilinirlik yok. Bunu açık açık konuşmak gerekiyor. Öne çıkan kayak ve patenle ilgili bazı branşlar. Onun dışında çok fazla bilinmiyor ama artıyor. Sizin gibi genç kardeşlerimizin sayısı, sporcu sayımız arttıkça ve onlar kendilerine verilen imkanları daha da iyi kullandıkça bu daha da gelişecek. Geçen hafta Van’daydım. Van’da farklı branşlardaki sporcu kardeşlerimizle görüştük. Gerçekten kendilerine imkan verildiği zaman bizim evlatlarımız bunu iyi kullanıyor, değerlendiriyor. Burada önemli olan imkanları en iyi şekilde, verimli bir şekilde değerlendirmek. Bu çalışmaları da antrenörlerinizle beraber en iyi şekilde yapmak.

Antrenörlerimiz hiç kusura bakmasınlar. Sporcu kulüpte yetişir. Kulüpteki sporcuyu antrenör yetiştirir. Türkiye’de maalesef antrenör konusunda açığımız var. Antrenörlerimizin çok daha fazla sayıda olması ve aynı zamanda çok farklı noktalarda da kendilerini geliştirmiş, uluslararası anlamda meslektaşlarıyla aynı seviyeye gelmesi gerekiyor. Bunun için çalışıyoruz.

Erzurumlu olanlar gelen diğer arkadaşlarını misafir edecek Erzurum’da. Oraya birçok akranınız olan sporcu gelecek. Artık siz belli yaşlardasınız ve sorumluluklar üstleniyorsunuz. Eşofmanlarınızın üzerinde Ay Yıldızlı Bayrağımız var. Artık böyle bir sorumluluğunuz da var. Gelecek olan misafirlere ülkenizdeki gerçekleri ve ülkenizin ne olduğunu iyi anlatın. Onlarla iletişim kurun. Bu antrenörlerimiz için de geçerli. Çünkü birçok antrenör de gelecek. Dolayısıyla bu sizin için bir fırsat. Hem uluslararası düzeyde akranlarınızla iletişim kurmak hem de ülkenizi en iyi şekilde temsil etmek için bir fırsat. Beraberce inşallah bu anlamda da iyi bir sınav vereceksiniz ve ülkenizi temsil edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir