Bahçeli, suikast iddialarına cevap verdi; kafalardaki soruları sordu..

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis Grup toplantısında konuştu. İstanbul’daki terör saldırısıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bahçeli, olaya ilişkin şu soruları yöneltti:

“İstanbul’un göbeğinde, en işlek ve canlı semtinde, elinde kaleşnikofla gelip meşhur bir eğlence mekanını basarak kana bulayan cani ve eylemi hakkında kafalarda oldukça fazla soru işareti belirmiştir.

Benzeri saldırılara mesela 13 Kasım 2015’de Fransa’da, mesela 12 Haziran 2016’da ABD’de, mesela 19 Aralık 2016’da Almanya’da rastlanması bir şeyi değiştirmeyecek, ihmallere kılıf olamayacaktır.

Öncelikle muhtemel bir terörist saldırının hiç mi istihbaratı alınmamıştır? Eğer alınmışsa, aksaklık nerededir? Teröristin bir taksiyle Ortaköy’e geldiği söylenmektedir. Peşinden Reina’ya (Reyna’ya) girip dakikalarca ateş açtığı ortadadır. Bu süre zarfında anılan mekanın onlarca güvenlik görevlisi nereye gitmiştir?

7 dakika boyunca ölüm yağdıran teröriste güvenlikten sorumlu bir Allah’ın kulu neden müdahale etmemiş, edememiştir? Herkesin gözü önünde terörist nasıl kaçabilmiştir?

Ortaköy yanarken, yol ağızları, kavşak noktalar, karadan veya denizden giriş ve çıkışlar tutulmuşken, bu terörist nasıl ortadan kaybolabilmiştir?

Polis kontrol noktaları boşuna mı kurulmuştur? Bu saldırının hala aranan tek bir katil tarafından planlanıp icra edildiğine kanmak evvela aklın inkarıdır.

O halde işbirlikçiler, yardım ve yataklık yapanlar hakkında bir ipucu bulunmuş mudur? Büyükşehirlerimizde, İstanbul gibi dünyanın en büyük Türk kentinde, böylesi terör saldırılarının yapılabilmesi oldukça düşündürücüdür.

Silahlı ve bombalı alçaklar hedeflerine kilitlenip keşif anından saldırı pozisyonuna geçesiye kadar serbestçe dolaşırken güvenlik ve istihbarat kurumları neyle uğraşmaktadır?”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis Grup toplantısı sonrası soruları da cevapladı. Anayasa değişikliği teklifiyle ilgili Bahçeli, “Normalde milletvekilleri düşüncelerini sizin gibi değerli basın aracılığıyla paylaşıyor. Bizde sizin aracılığınız ile öğreniyoruz. O bakımdan saygı duyuyoruz. Önümüzdeki hafta içerisinde Anayasa değişikleri gündeme geleceğini söylüyor. Anayasa Komisyonunda kabul edilen, genel kurula geldiğinde de oralardaki değerlendirmelerde katkı sağlayacak bir tek evet oyum vardır. Onu da vereceğim. Verdiğim evet oyunu da referandumda aynen tekrarlayacağım.” diye konuştu.

OHAL’in kaldırılıp kaldırılmayacağına ilişkin bir soruya Bahçeli, “Terörün kökü kazınıncaya kadar, FETÖ ile yüzleşme ve hesaplaşma bitinceye kadar OHAL’e MHP bütün gücüyle tam destek verecektir.” karşılığını verdi.

Suikast iddialarıyla ilgili de Bahçeli, şunları söyledi: “Basın yoluyla Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na suikast ihbarlarının yoğunlaştığına dair bilgiler gelmiştir. Herkes inandığı yolda kararlı bir şekilde ilerleyecektir. Kemal Kılıçdaroğlu’nun da aynı şekilde yapacağını düşünüyorum.

Bizim koruma sayımız şu an sabit. Yeni bir talepte de bulunmuyoruz. Bizim arabalarımızda zırh yoktur. Hükümetin liderlere bir zırhlı araç vereceğine dair bilgiler ulaşmıştır. Ben şahsen bizim böyle bir talebimiz olmadığını, bundan vazgeçmelerini kendilerine salık verdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir