Bahane değil proje üreten öğretmen Ahmet Naç..

Elinde fırçasıyla sıradan bir ilkokul sınıfını rengarenk yapan Ahmet Naç, derslerini de sıra dışı yöntemlerle işliyor. Rap müzikle ders anlatıyor, okul bahçesini resim atölyesine çeviriyor, öğrencilerini daha 1. sınıfta tenis ve basketbol ile tanıştırıyor. Üstelik bunların hepsini, kalabalık bir devlet okulunda yapıyor.

Bunların hepsi öğretmen-veli dayanışmasıyla oldu. İstanbul Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nda 2 bin 300 öğrenci var. İkili eğitim yapılıyor. Maddi imkanlar kısıtlı. Okulda kütüphane, spor salonu, resim atölyesi yok. Elindeki fırçasıyla rengarenk bir sınıf ortamı oluşturan Ahmet Naç ise şunları söylüyor:

“Rap müzik yaparken de aslında benim istediğim, öğrencilerin eğlenceli ortamda enerjilerini atabilecekleri, o ritim duygusunu kazanabilecekleri, bireysel ve grup çalışmalarına iştirak edebilecekleri o ortamlara kendi istekleriyle katılmalarını istedim. İçinde birçok kazanım var ilkokula dair, onların öğrenmesi gereken ve çok kolay bir şekilde bir şarkı eşliğinde öğreniyorlar.

Mahmut Hoca’nın dediği gibi okul sadece dört duvar arasında sıkışıp kalmış bir yer değildir. Eğer öğrenci varsa elinizde, ufak da olsa malzemeniz varsa her yeri okul haline getirebilirsiniz. Bahane üretmek çok kolay, burası Esenler, Bağcılar diyebiliriz. Görev süremizi doldurup buradan belki daha iyi bir yere gidebiliriz. Ama işte o zaman da gerçekten tam anlamıyla acaba öğretmenlik yapmış olur muyuz?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir