Avukattı; herşeyi bıraktı ormana döndü

Rus avukat Yuri Alekseyev, 5 yıl önce tüm modern yaşamı geride bırakarak kendine ormanda küçük bir kulübe inşa etti. Yeraltındaki barakasında yaşamaya başlayan ve bu sebeple ‘Hobbit’ olarak anılan avukat Yuri Alekseyev, tavşanı Petruşka ile huzur içinde yaşadığını söylüyor. Alekseyev, aynı zamanda kitap değişim hareketiyle insanlara kitap sağlıyor.

Rusya’nın başkenti Moskova’daki hayatını geride bırakarak beş yıl önce yeraltına inşa ettiği ‘oyuğa’ taşınan Alekseyev’in evi, ‘Yüzüklerin Efendisi’ serisindeki hobbitlerin evlerine benzetiliyor. ‘Hobbit’ olarak anılmaya başlanan Alekseyev, İngiliz edebiyatçı Lewis Carroll’ın Alice Harikalar Diyarında’sıyla özdeşleştirilmek istiyor. Beş çayları düzenleyip tuhaf davranışlar sergileyen Çılgın Şapkacı’yla benzetilmeyi tercih etmediğini vurguluyor.

NTD’ye verdiği röportajda Alekseyev, şunları söylüyor: “Sokakta kalmış biri gibi yaşamaya başladım ve evsiz olduğumu düşündüm. Benim gibi bir sürü evsiz olmasına rağmen, insanların evsiz olduğunu kabul etmesi zor. Moskova’da 100 bin evsiz var. Başlarının üstünde bir çatı olması için günde 8 saat çalışanlar da bir bakıma evsiz. Zira bir yerler kiralayıp onlarda yaşıyorlar, ben de öyleyim. Bu yüzden de kendime ‘Bir evin olmadığı için sen de evsizsin’ dedim.”

Kendisini Rus yazar Anton Çehov’un Vişne Bahçesi oyununun uzmanı olarak tanımlayan Alekseyev, yaşadığı yerde bu eser hakkında dersler de veriyor. Yaşadığı oyuğu bir eğitim merkezine dönüştüren Alekseyev, tüm dünyadan binlerce insanın kitap paylaştığı BookCrossing hareketine katılarak 4 bin 500 kitap da paylaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir