Atatürk Üniversitesi’nde kardan ‘EYOF Sokağı’ açıldı

Atatürk Üniversitesi tarafından 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali (EYOF 2017) için hazırlanan ‘EYOF Sokağı’, görkemli bir törenle açıldı. Kar ve buzdan işlenen ve birbirinden güzel eserlerin yer aldığı sokak, görenleri hayran bıraktı.

18 Şubat Cumartesi gününe kadar gezilebilecek EYOF Sokağı’nda, hergün çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Her akşam saat 20.00’de bir konserin verileceği EYOF Sokağı’nda, animasyon ve oyunlar, DJ Performans, ebru, karikatür, tezhip, hat ve kilim, seramik atölye çalışması, buzdan duvara tırmanış, pandomim ve orta oyunu, semazen ve halk oyunları gösterileri yapılacak.

Gençlik ve Bilim Anıtı’na getirilen 350 kamyon kar ve suni kar yapma makinesi ile kar üreten Güzel Sanatlar Fakültesi heykel bölümü öğrenci ve öğretim üyeleri, Erzurum’un tarihi güzelliklerini bir sokakta topladı.

Erzurum kültürünü yansıtan tarihi Çifte Minareli Medrese, Ulu Cami, Saat Kulesi, eski Erzurum evleri, kale surları, çeşme ve hamam gibi tarihi eserlerin yanı sıra, buzdan Erzurum’un simgeleri haline gelen semaver, soba, çaydanlık, kayakla atlama kulesi, gaz lambası, kayakçı heykelleri gibi eserlerin açılışı, havai fişek gösterisi eşliğinde gerçekleşti.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği açılış törenine Vali Seyfettin Azizoğlu, Erzurum Milletvekilleri Mustafa Ilıcalı ile Orhan Deligöz, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Ak Parti İl Başkanı M. Emin Öz ve Aziziye Belediye Başkanı M. Cevdet Orhan ile birlikte çok sayıda davetli katıldı.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Palandöken ve Konaklı gibi önemli kış sporları merkezlerine sahip olan ve 2011’de geniş çaplı bir organizasyona ev sahipliği yapan Dadaşlar diyarı Erzurum’un bugün farklı bir heyecan yaşadığını ifade etti. Çomaklı, Erzurum’un dünyanın sayılı kış sporları merkezlerinden biri haline geldiğine dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir