Atatürk Üniversitesi, ‘Üçüncü Nesil Üniversite Vizyonu’ çerçevesinde yeniden yapılandırılıyor

Atatürk Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Koordinasyon Birimi’nin yeni ofisi hizmete açıldı ve tanıtımı yapıldı. Açılışa Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, YÖK Bilimsel Araştırma Projeleri Yönetmeliğinin Hazırlanma Aşamasındaki Komisyon Başkanı ve Erciyes Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Koordinatörü Prof. Dr. Âdem Kalınlı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ayhan Çelik ile Prof. Dr. Sezai Ercişli, Genel Sekreter Doç. Dr. Remzi Şahin, Atatürk Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Koordinatörü Doç. Dr. Atilla Keskin ve çok sayıda akademisyen katıldı.

BAP Koordinatörü Doç. Dr. Atilla Keskin, BAP’ın geçmişte yeterince değerlendirilemediğini belirterek yapılan çalışmalarla bu birimin artık tamamıyla yenilendiğini ve bundan sonra Atatürk Üniversitesi’nin yüz akı olacağına dikkat çekti. Keskin, ayrıca BAP Birimi’nin kaynakları ve projelerini anlattı.

Erciyes Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Koordinatörü Prof. Dr. Âdem Kalınlı Yükseköğretimde Stratejik Yönetim ve AR-GE Yönetimi Çalışmaları konulu bir sunum yaptı. Bilimsel Araştırma Projelerinin ortak akılla yürütülmesi gerektiğini belirten Kalınlı, Atatürk Üniversitesi’nin çok saygın ve ciddi insan kaynağı yetiştiren bir kurum olduğunu söyledi.

“Üçüncü Nesil Üniversite Vizyonu çerçevesinde yürütmekte olduğumuz yeniden yapılanma çalışmaları kapsamında, üniversitemiz Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Koordinasyon Biriminde köklü bir değişime gidilmiştir.” diyen Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, mevcut süreçlerin ve işleyişin stratejik yönetim ve kalite anlayışına uygun olmaması, böyle bir değişimin gerçekleştirilmesini zorunlu hale getirdiğini söyledi.

Destek programlarının kuruma en üst düzeyde katma değer sağlayacak şekilde yapılandırıldığını anlatan Çomaklı, Atatürk Üniversitesi BAP yönergesi ve uygulama esasları ile birimde yürütülen tüm süreçler revize edilerek büyük bir değişim ve dönüşümün gerçekleştirildiğini ifade etti.

Üniversitenin gelişerek bilimin evrensel değerlerine uygun bir noktaya ulaşabilmesi için mevcut durumunun geniş bir perspektiften sağlıklı bir şekilde bilinmesi ve bu bilgilerin değerlendirilerek stratejik planlar yapılmasının büyük önem arz ettiğini dile getiren Çomaklı, şunları söyledi: “Zira dünyanın önde gelen yükseköğretim kurumları, bilimsel faaliyetlerine ve varlıklarına yönelik kapsamlı envanter çalışmaları yapmakta, kurumun tüm kaynaklarını amaç ve hedefleri doğrultusunda harekete geçirmek için etkili performans yönetim modelleri uygulamaktadır.

Üniversitemizdeki tüm süreçler, birbirini besleyecek şekilde yeniden yapılandırıldı. Etkili bir performans yönetiminin uygulanması, stratejik yönetim anlayışının hâkim kılması ve modern yönetişim araçlarının oluşturulması da önemli. Bu sistemin kişi, bölüm, birim ve kurum düzeyinde anlık faaliyet ve performans raporları üretilebilmesi mümkün hale gelmiştir. Sürdürülen çalışmaların Üniversitemizdeki tüm faaliyetlerde belirli bir kalite düzeyinin sağlanması ve sürdürülebilir kalite güvence sistematikleri oluşturulmasına çok önemli katkılar sağlayacağı açıktır.

Üniversitemizin kurumsal gelişimi ancak tüm mensuplarının yüksek aidiyet ve özverili gayretleri ile mümkün olacaktır. Tüm mensuplarımızın kurumumuzu ileri taşımak için ortak amaç ve hedefler doğrultusunda fedakârlıkla hizmet etme arzusunda olduklarına inancım tamdır. Üniversitemiz için önemli bir dönüşüm sağlayacak çalışmaları yürüten ve emeği geçen herkese en içten şükranlarımı sunarım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir