Asırlık bebek kundaklama geleneği, terapiye dönüştürüldü

Bebeklerin kundaklandığını biliyorduk da büyüklerin kundaklandığını bilmiyorduk. Japonya’da asırlık bebek kundaklama geleneği, yetişkinler için terapiye dönüştürüldü. Otonamaki adı verilen yeni bir rahatlama terapisiyle bel ve sırt bölgesindeki rahatsızlıkların azaltıldığı ifade ediliyor. Özellikle doğum sonrası kadınlarda oluşan vücut katılığını hafifletmek amaçlanıyor.

Japonca “Yetişkin kundağı” anlamına gelen Otonamaki metodu, terapiye katılanların beyaz bir file ile kundağa sarılmasıyla uygulanıyor. Bu metot, Japonya’da bir hayli ilgi çekiyor. Merkezi Tokyo’da bulunan terapi merkezine günde onlarca kadın başvuruyor.

Terapi sırasında kadınlar bir çarşaf boyunda beze sarılarak ayak ve baş kısma dahil tüm vücudu kapsayacak şekilde kundaklanıyor. Bu şekilde sırt üstü serbest bırakılan kadınlar eğitmen ve rehber Yayoi Katayama’nın yardımıyla sağa sola hareket etmeye çalışıyor. Bu şekilde kas ve kemiklerin yumuşaması amaçlanıyor.

Terapiye katılan kadınlar terapi sonrası genellikle kendilerini daha iyi hissettiklerini dile getiriyor. Nobuko Watanabe adlı bir ev kadını tarafından icat edilen terapi, daha çok doğum sonrası kalça ve omuz kısımlarında sertlik yaşayan kadınlar için tasarlandı.

Sağlık uzmanları terapinin sağlığa iyi geldiğine dair şu an için herhangi bir kanıt olmadığını dile getiriyor. Terapi uzmanları, bel ağrısı çeken kadınlara bu aktiviteyi tavsiye etmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir