Aşık Ümmani

Aşık Ümmani (Ardoslu İbrahim Sarıkaya) 1911-1979

Asıl adı İbrahim Sarıkaya olan aşık Oltu ilçesinin Çamlıbel (Ardos) nahiyesinde doğmuştur. 1928 yılında rüyasına giren üç derviş bade sunmuş maşuka göstermişlerse de ayağını kızgın sobaya yapıştırmış olması nedeniyle erken uyandığından bade içememiştir.

Mahsasını rüyasında aldığını ve kendisinin dışında sekiz tane Ümmani mahlaslı bulunduğunu söylenen Ümmani bunların hepsinden mahşerde davacı olduğunu ifade etmektedir.

Ardoslu Ümmani gördüğü rüyadan sonra altı yıl serseri gibi dolaşmıştır. Oltu’da oturan ehl-i dil Molla Süleyman’dan geleneği öğrenmiştir. Hafız Miktad, Yusufelili Huzuri, Bardızlı Nihani, Sümmani’nin oğlu Şevki Çavuş (Mahtumi) ile aynı mecliste bulunmuştur.

Aşık Ümmani - İbrahim Sarıkaya Memleketine Yazdığı Koşma
Aşık Ümmani – İbrahim Sarıkaya
Memleketine Yazdığı Koşma

Erzurum Belediyesi’nden emekli olan Ümmani, aşıklığın yanında halk hikayeciliği de yapmış, Behçet Mahir ve İshak Kemali ile birlikte Erzurum aşıklar kahvelerinde hikaye anlatmıştır. Okuma yazması azdır. Kış geceleri özellikle Ramazan aylarında halkın zevkle dinlediği bir saz şairi olarak hafızalrda yer etmiştir. Şiirler isamimi ve duyguludur.

Askerliğini jandarma olarak yapmıştır. Kritik bir bölgede görev alan Ümmani, imam görüntüsü altında istihbarat faaliyetlerinde bulunan bir ajanın yakalanmasını dikkati ve uyanıklığı sayesinde sağlamış, gösterdiği bu önemli başarıdan dolayı üstün hizmet madalyası almıştır. Ömrü boyunca bu madalyayı iftiharla taşımıştır.

Erzurum Asri Mezarlığında olan kabri, 2007 yılında kızı Rahime Eğil tarafından tekrar onarılarak bu günkü haline kavuşturulmuştur.

Aşık Ümmani Divan Bağlaması ve Madalyaları
Aşık Ümmani Divan Bağlaması ve Madalyaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir