Artık siz de CIA’nın gizli belgelerini görebilirsiniz..

Amerika’nın meşhur Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), 12 milyondan fazla sayfadan oluşan 930 bin belgeyi internet sayfası üzerinden erişime açtı. ABD eski Başkanı Bill Clinton’ın 1995 yılında çıkardığı başkanlık kararnamesi ile 25 yıl ve üzeri, tarihi önemi olan belgeleri şeffaflık gereği kamuoyuna açma mecburiyeti getirilmişti.

Bu karar uyarınca belgelerdeki gizlilik kaldırlıp erişime açılmıştı fakat belgelere erişebilmek için ilgililerin Maryland’deki Ulusal Arşive giderek bu amaçla ayrılan 4 bilgisayarı kullanması gerekiyordu. CIA, 12 milyondan fazla sayfadan oluşan 930 bin belgeyi internet sayfası üzerinden herkesin erişimine açtı.

İsteyen meraklılar bu belgeleri görebilecek. CIA bu yeni uygulamayı, ‘@CIA’ twitter hesabından da duyurdu. Vietnam ve Kore savaşları, soğuk savaş dönemi, ufo ve telepati dosyaları gibi CIA belgesine artık internet üzerinden ulaşılabiliyor.

İnternette “https://www.cia.gov/library/readingroom/collection/crest-25-year-program-archive” adresinden ulaşılabilen belgeler için sitede arama motoru hizmeti ve Küba gibi bazı tarihi konularda özel başlıklar yer alıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir