Animatör

Animatör
İnsanların tatil yerlerinde iyi zaman geçirmeleri için bir takım eğlence ve gezi programları düzenleyen kişidir.

GÖREVLERİ
Animasyon, canlandırma demektir. Animatör, çeşitli sportif ve kültürel faaliyetlerle insanları neşelendirmeye çalışır. Bunun için;
– Tatil yapmaya gelen insanların; yaşlarına, cinsiyetlerine, kültürel ve ekonomik düzeylerine göre gereksinimlerini, beklentilerini saptar,
– Tatil yerinin olanakları çerçevesinde beklentileri karşılayacak bir animasyon programı hazırlar ve uygular,
– Turist kafilelerini ilgili istasyon, havaalanı vb. noktalarından alarak konaklama yerine getirir ve götürür,
– Boğulma, zehirlenme gibi tehlikelere karşı grubu uyarır,
– Fuarlarda ve reklam kampanyalarında görev yaparken, tanıtılması istenen ürün ve hizmeti hedef kitleye en iyi şekilde anlatır.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Animatörlerin,
– Düşüncelerini sözel olarak ifade edebilmeleri,
– Başkalarını etkileme ve ikna etme özelliklerinin olması,
– Yaratıcı olmaları,
– Çabuk karar vermeleri ve kararlarını uygulayabilmeleri,
– İnsanların duygu ve ihtiyaçlarına duyarlı olmaları,
– Sabırlı ve coşkulu olmaları gerekir.
– Ayrıca, animatörlük hareketli bir meslek olduğu için, bedence güçlü ve sağlıklı olmalıdırlar.

MESLEKLE İLGİLİ DİĞER BİLGİLER
Animatör, turistik tesislerde, fuarlarda, radyo ve televizyon şirketlerinde çalışabilir. Çalışma ortamı çok değişken olup, görev hem kapalı, hem açık mekanlarda yürütülür. Çalışma saati de değişken olup geceleri, hafta sonu ve bayram tatillerini de kapsayabilir.
Animatör, çalışmalarında birinci derecede insanların duyguları ve ihtiyaçları ile ilgilidir. Bu nedenle animatörlük, insan ilişkilerinden hoşlanan kişilere daha uygun bir meslektir.
Animatör,
– Turist kafileleriyle (yerli-yabancı),
– Tanıtım ve reklam yapılacak hedef kitle ile,
– Otel, motel, tatil köyü personeliyle,
– Çalışma arkadaşlarıyla,
– Amirleri ile iletişimde bulunur.
Yüksekokuldan mezun olan öğrencilerin, aldıkları mesleki eğitim ve deneyimler doğrultusunda, Oteller, Seyahat Acentaları, Tatil Köyleri, Yiyecek-İçecek İşletmeleri ve Resmi Kuruluşlarda rahatlıkla görev alabilmektedirler.
Animatörlük veya animasyon ülkemiz için yeni bir kavramdır. Bu nedenle de istihdam olanakları sınırlıdır ve sürekli istihdam yerine geçici istihdam yöntemi uygulanmaktadır. Turizm sektörünün önemi arttıkça ve olaya bilimsel yaklaşıldıkça animasyonluk mesleğinin geleceği de parlak olacaktır. Ülkemiz bunun için uygun potansiyel oluşturmaktadır.
Eğitim sonrası yeni işe başlayan animatör en az asgari ücret düzeyinde bir ücret almaktadır. Bu ücret deneyim arttıkça ve yetenek durumuna göre yükselmektedir. Bugün için, asgari ücretin 7 katına kadar ücret alan animatörler bulunmaktadır.
Meslekte ilerleme genellikle daha yüksek ücretle çalışma veya daha büyük tesislerde görev yapma şeklinde olur. Ancak, mesleğin çok yönlü bir yapısının olması belli bir branşta uzmanlaşmaya neden olabilir ( Spor animatörü, ziyaret ve gezi animatörü , dans kulüpleri animatörü, spor organizatörleri, yarışma organizatörleri vb.) Kişi belli bir aşamadan sonra daha sabit görevlere (İdarecilik, organizatörlük vb.) gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir