Anahtarcı – Çilingir

Anahtarcı – Çilingir
İşlemeyen kapı, kasa, oto, masa ve dolap gibi eşyaların kilitlerini açma, kilide ve anahtar numunesine göre anahtar, kilit montajı, kilit bakım ve onarım işlerini yapan kişidir.

GÖREVLERİ
Anahtarcı (Çilingir) ;
– Örnek anahtara “Chip” kontrolü yapar.
– Anahtarın kopyasını çıkarır.
– Anahtarda yapım esnasında oluşan çapakları alır.
– Anahtarı kodlar.
– Maymuncuk hazırlar.
– Kilit Açma Tutanağı doldurur.
– Kilidi açar.
– Kilide anahtar yapar.
– Kilit tamir ve bakımlarını yapar.
– Kilit şifrelerini değiştirir.
– Kilide barel takar.
– Emniyet sistemi takar,
– Gerekli durumlarda bilirkişilik yapar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Anahtarcı (Çilingir) olmak isteyenlerin;
– El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,
– Sağlıklı ve özellikle görme özrü olmayan,
– Mekaniğe ilgili ve yetenekli,
– Sabırlı, dikkatli
– Bir işi planlayabilen ve uygulamaya koyabilen,
– Şekiller arasındaki ilişkiyi ve ayrıntıyı algılıyabilen,
– Sorumluluk sahibi,
kimseler olmaları gerekir.

MESLEKLE İLGİLİ DİĞER BİLGİLER
Anahtarcı (Çilingir) genellikle kapalı ortamlarda bazen işin durumuna göre açık havada görev yaparlar.
Çalışma ortamları gürültülü, titreşimli, kirli ve yağlıdır. İşin durumuna göre zaman zaman nemli, tozlu, kokulu, ıslak ve soğuk ortamlarda da çalışırlar. Günün her saatinde çalışabilirler.
Mesleğin eğitimi; yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinin Anahtarcılık ve Çilingirlik bölümünde verilmektedir.
Çıraklık Eğitimini tamamlayanlara, eğitim sonunda katıldıkları kalfalık sınavında başarılı olmaları halinde “Kalfalık Belgesi” ve “Kalfa” unvanı verilir.
Anahtarcı (Çilingir); yeterli deneyim ve sermayeye sahip olanlar kendi işyerlerini açabilirler. Genellikle meslek, kendi işini kurmaya çok uygundur. Diğer anahtarcılar yanında da iş bularak çalışabilirler.
Kendi işlerini kuranlar aylık olarak en az asgari ücretin 3-4 katı tutarında kazanç elde edebilirler.
Kendi işini kuramayanlar başka bir anahtarcı yanında aylık asgari ücret tutarında maaş alarak çalışabilirler.
Meslekte usta va usta öğretici ünvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki Eğitim Merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerede devam edebilirler. Ustalık Eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, İş Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 1 yıl sonunda ustalık sınavlarına katılabilirler.
Ustalık için ön görülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (Çalıştıklarını SSK veya Bağ-Kur primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık Belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs proğramını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler.
Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca işyerinde çırak çalıştırılması içinde “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.
İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açık öğretim lisesine devam ederek meslek lisesi diploması alabilirler.

BENZER MESLEKLER
– Tesviyeci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir