Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri

Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri
Kaza, yangın gibi felaketler sonucunda yaralananlarla, kalp krizi, felç, solunum yetersizliği gibi nedenlerle birden bire hastalanan insanları, gerektiğinde bulundukları yerde ilk tedavilerini yapıp, güvenli bir şekilde hastanelerin acil servisine getiren kişidir.

GÖREVLERİ
– Hastanın durumunu ve çevresini inceleyerek, yakınlarından bilgi alarak sorununu belirler,
– Durumuna göre hastaya ilk yardım tekniklerini uygular,
– Hastanın güvenli bir biçimde ambulansa yerleştirilmesi için gerektiğinde polis veya itfaiyenin yardımını sağlar, gereğini yapar,
– Yolda hastaya acil bakım hizmeti verir,
– Hastayı bir sağlık kuruluşuna teslim eder, oradaki ilgililere hastanın durumu hakkında bilgi verir,
– Hastanelerin acil servis bölümünde ilk yardım görevi yapar,
– Gerektiğinde ambulans sürücülüğü de yapar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Ambulans ve acil bakım teknikeri olmak isteyenlerin;
– Fen bilimlerine, özellikle biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı,
– Hasta ve zayıf insanlara yardım etmekten hoşlanan,
– Bedence sağlıklı ve güçlü,
– Çabuk ve doğru karar verebilen,
– Ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,
– Dikkatli, soğukkanlı ve sorumluluk duygusu güçlü,
– Başkaları ile iyi iletişim kurabilen
kimseler olmaları gerekir.

MESLEKLE İLGİLİ DİĞER BİLGİLER
– Ambulans ve acil bakım teknikerinin çalışma ortamı çok çeşitlidir. Kaza ve yangın yerlerine gittiğinde tehlike ile karşılaşabilir. Ambulans ve acil bakım teknikeri görevini yaparken polis, jandarma ve itfaiye gibi ekip mensuplarıyla, hasta yakınlarıyla ve diğer sağlık personeli ile iletişim halindedi
– Meslek eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Ambulans ve Acil Bakım Ön Lisans Diploması” ve “Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri” unvanı verilir.
– Ambulans ve acil bakım teknikerleri, üniversite ve devlet hastaneleri ile özel sağlık kuruluşlarının ambulans servisleri ve işyeri acil yardım ünitelerinde çalışırlar. Mesleki eğitimin az sayıda üniversitede verilmesi ve öğrenci kontenjanlarının düşük olması nedeniyle mezun olan öğrenciler iş bulma konusunda fazla zorlanmamaktadır. Kazalar sonrası ilk yardım, kurtarma ve taşıma hizmetlerindeki yetersizlik nedeniyle meydana gelen can kaybı ve sakatlıklar göz önüne alındığında “Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği” nin önemi daha iyi anlaşılmaktadır.
– Mezuniyet sonrasında asgari ücretin 2-3 katı kadar maaş alırlar. Ayrıca üniversite hastanelerinde döner sermayeden pay alırlar.
– Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği ve Acil Bakım Teknikerliği, Acil Yardım Teknikerliği ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde Sağlık Memurluğu, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

BENZER MESLEKLER
– Hemşirelik
– Sağlık Memurluğu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir