Alttan alta sallanıyoruz; Depreme hazır mıyız?..

Son dönemde Türkiye deprem hareketliliği yaşıyor. Batı illerinde olduğu gibi Doğu illerinde de depremler yaşanır. Büyüklükleri küçük olduğu için herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmıyor. Doğu’da da Erzurum başta olmak üzere Erzincan, Van, Elazığ gibi illerde depremler oluyor.

Her sarsıntının ardından ise insanların aklına şu soru geliyor: Depreme ne kadar hazırız; binalarımız depreme ne kadar dayanıklı?..

Bugün Erzurum merkez ve bir ilçesinde üç deprem yaşandı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre Erzurum’un Aşkale ilçesi Çatalbayır mahallesinde sabah saat 7.17’de 5 kilometre derinliğinde 2.8 büyüklüğünde deprem yaşandı.

Aynı yerde bu depremden 8 dakika sonra daha büyük bir deprem oldu. Saat 7.25’de yaşanan depremin büyüklüğü ise 3.1. Öğleden sonra da Erzurum Aziziye’de saat 14.52’de 3.1 kilometre derinliğinde 1.6 büyüklüğünde deprem yaşandı.

Bugün Erzincan’da 2.2, Elazığ’da 2, Balıkesir 3.4 büyüklüğünde depremler yaşandı. Depremlerde herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir