Alt Yapı Teknisyeni

Alt Yapı Teknisyeni
Bina, köprü, baraj, yol, sulama kanalları, kanalizasyon vb. inşaatların, sağlam temellerle inşa edilmesi için, inşaat işçileri ve ustalarla birlikte çalışan, inşaat teknikeri ve inşaat mühendisi ile işçiler arasında görev yapan kişidir.

GÖREVLERİ
– Değişik ölçme tekniklerini kullanarak zeminin (toprağın) yapıya uygunluğunu tespit etmede mühendise ve teknikere yardım eder,
– Ölçüm sonucunda ortaya çıkan bulguları raporlaştırarak inşaat mühendisine verir,
– Yol yapımında asfaltın hazırlanması, yolun doldurulması ve korunması çalışmalarında bulunur,
– Kullanılacak malzemenin cinsini, miktarını hesaplar ve kullanım sonunda kontrol ederek kontrol mühendisine yardımcı olur,
– Betonun çekme ve basıncını ölçerek kıvamını ve su miktarını belirler.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Alt yapı teknisyeni olmak isteyenlerin;
– Normal düzeyde sayısal yeteneğe, şekil-uzay yeteneğine sahip,
– El ve gözü uyumlu kullanabilen,
– Ayrıntılarla uğraşmaktan zevk alan,
– Sabırlı ve titiz,
– Ekip çalışmasından hoşlanan,
– Sorumluluk sahibi,
– Sağlığı her türlü iklim koşullarında çalışmaya uygun
kimseler olması gerekmektedir.

MESLEKLE İLGİLİ DİĞER BİLGİLER
– Alt yapı teknisyenleri, çoğunlukla açık havada, şantiyede çalışırlar. Zaman zaman da büroda görev yaparlar. Çalışırken mühendisler, teknikerler, ustalar ve işçilerle iletişim halindedir.
– Alt yapı Teknisyenlerinin çalışma alanları oldukça geniş olup, DSİ, Bayındırlık, Köy Hizmetleri, Karayolları, İller Bankası, belediyeler ile özel sektöre ait inşaat projelerinde iş bulma olanakları mevcuttur. Ancak, ülkemizde alt yapı bölümünden mezun olanların ancak %30’ nun kendi mesleklerinde çalıştıkları görülmektedir.
– Kamu sektöründe-teknik hizmetler sınıfında 11. derecenin 3. kademesinde işe başlamakta ve yaklaşık olarak asgari ücretin 3 katı civarında ücret almaktadırlar.
– Özel sektörde ise kazanç; çalışılan işyeri, deneyim ve pozisyona göre farklılıklar göstermektedir.
– Meslek liselerinin Altyapı bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde, Harita Kadastro, İnşaat, Jeoteknik Teknikerliği, Karayolu Ulaşımı ve Trafik, Maden, Mermer Teknolojisi, Mermercilik, Raylı Sistemler Teknolojisi, Restorasyon, Restorasyon ve Konservasyon, Sulama Teknolojisi, Tarımsal Sulama Yönetimi ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
– Ayrıca meslek liselerinin Altyapı bölümünden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve “Yapı Öğretmenliği” ile “Yapı Tasarımı öğretmenliği” lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.
– Mühendislik fakültelerinin “İnşaat Mühendisliği” bölümünde eğitim görerek “İnşaat Mühendisi” unvanına sahip olabilirler. Ancak bu lisans programına başvurduğunda, lise “Fen” kolu çıkışlılara göre bu bölüme girme şansları çok zayıftır.

BENZER MESLEKLER
– İnşaat teknisyeni,
– İnşaat teknikeri,
– İnşaat mühendisi,
– Topograf.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir