Alman firması Mannesmann, yatırım için Erzurum’da

Cazibe Merkezleri Programı kapsamında Erzurum 2. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (OSB) arsa tahsisleri yoğun bir şekilde devam ediyor. Arsa tahsis taleplerinin görüşüldüğü 2. OSB Yönetim Kurulu Toplantısı’nda, 30 firma planladıkları yatırımlarla ilgili sunum yaptı.

Toplantıya Vali Seyfettin Azizoğlu’nun yanı sıra, 2. OSB yönetim kurulu üyeleri; Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Vali Yardımcısı ve YİKOB Başkanı Mehmet Levent Kepçeli, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Meclis Başkanı ve Müteşebbis Heyet Başkan Vekili Saim Özakalın ile 2. OSB Bölge Müdürü Fırat Karakaya katıldı.

Erzurum’da yatırım yapmak isteyen dev Alman firması Mannesmann’ın Yönetim Kurulu Başkanı Jurgen Schafsteın, Genel Müdürü Miguel Nagel, Türkiye CEO’su Ertan Bayer ve Türkiye Temsilcisi Abdullah Imır’ın da hazır bulunduğu toplantıda yatırımlar konusunda sunum yapıldı.

Yeni teknoloji altyapı ve doğalgaz borularının üretimini yapmayı planladıklarını ifade eden Alman firma yetkilileri, Doğu’nun merkezi Erzurum’da yatırım yaparak Ortadoğu, Rusya ve Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere bölgeye yakın ülkelerin bu alanda ihtiyaç duyduğu ürünleri pazarlarına ulaştırmak istediklerini dile getirdiler.

Alman firmanın yatırım düşüncesinden memnuniyet duyduklarını belirten Vali Azizoğlu, yatırımın gerçekleşmesi halinde Erzurum’un büyük çapta yabancı bir yatırımcı kazanacağına dikkat çekti.

Ayrıca toplantıda aralarında ulusal firmaların da yer aldığı orta ölçekli yatırım talebinde bulunan yaklaşık 30 firma, planladıkları yatırımlarla ilgili yönetim kurulunu bilgilendirdi. Toplantıda, yatırım için uygun görülen firmalara resmi yazı gönderilerek tahsis işlemlerine başlanılmasına, 2. OSB’de tahsis başvurularının alınmasına ve daha önce başvuruda bulunan diğer firmaların değerlendirilmesinin devamına karar verildi.

2. OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Saim Özakalın, Erzurum’un hak ettiği sanayileşme adımının atılacağına yürekten inandıklarını ifade ederek “Yatırımların şehrimize gelmesi için, yatırımcılarımızın işlerini kolaylıkla yürütebilmesi için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz. Dünyaca bilinen markaların 2. OSB’de yatırım yapmak için başvuruda bulunmalarının yanı sıra yerel ve ulusal firmalarımızın yatırım isteği ve azmi, şehrimizin yakışır sanayileşme seviyesine gelmesi açısından bizleri umutlandırıyor ve heyecanlandırıyor. İnşallah bu sanayi yatırımlarıyla şehrimiz sanayileşmenin önündeki zincirleri kıracak ve bu anlamda önemli bir başlangıç yapacaktır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir