Ahmet Hamdi Tanpınar Bilgi Evi açıldı

Erzurum Büyükşehir Belediyesinin’in eğitim ve kültür yatırımlarından biri olan Ahmet Hamdi Tanpınar Bilgi Evi açıldı. Türk edebiyatının seçkin siması Ahmet Hamdi Tanpınar’ın adını taşıyan Bilgi Evi Palandöken ilçesi Kayakyolu’nda hizmete girdi.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Ünsal Kıraç ve Zafer Aynalı ile Genel Sekreter Ali Rıza Kiremitci’nin günün anlam ve önemini belirten konuşmaları sonrası kürsüye çıkan AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz, “Şehre yapılan yatırımlardan ötürü Başkanımız Mehmet Sekmen’e çok teşekkür ediyorum” dedi. Başkan Öz, “Bilgi Evleri ile birlikte eski ve yeni bir araya getirilip güzel bir şekilde modernize edildi. Bilgi Evleri Erzurum için çok önemlidir şöyle ki; içerisinde insanların, gençlerin kitapla buluştuğu kütüphaneleri de barındırdığı için… Gelişmiş ülkelerin tamamı kitaba değer veren ülkelerdir. İşte biz de gelişmişliğimizi bu gayretlerle bu yatırımlarla sağlayacağız. Başkanımıza ve Büyükşehir’in Meclisi’ne de çok teşekkür ediyorum. Yıllar önce unutulan bir değer Başkanımız sayesinde Erzurum’a verildi. Bildiğiniz gibi Tanpınar Erzurum Lisesi’nde milli mücadele döneminde büyük fedakârlıklarla öğretmenlik yapmıştır. Yıllardır onun adını bir yere vermeyi düşündük. Hamd olsun bu güzel yatırımla Tanpınar’ın adı yaşayacak” diye konuştu.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen yaptığı konuşmada; “Bilgi; iyiliğin, doğruluğun ve güzelliğin toplumsal değerini ifade eder. Bilginin toplumsal değerini arttırmak için gerekli olan şey ise paylaşmaktır. Bir bilgi ve kültür şehri olan Erzurum’da vatandaşlarımızın bütün ihtiyaçlarına cevap verecek olan Bilgi Evleri Projesi, bilgiye erişimi sağlayan düşünce ile oluşturulmuştur. Bilgi evleri; kütüphane, okuma salonu, muhtarlık ofisi, kapalı otopark, taziye evi, atölyeler, bay ve bayan mescidi, eğitmen salonu, oturma ve dinlenme alanları, spor salonu ve diğer sosyal donatı alanlarından oluşmaktadır. Vefa; sevgide devamlılık demektir. Vefa, imandan gelmektedir. Vefa, dostlukta, bağlılıkta sebat etmektir. Şehri vefa Erzurum’un ilim ve bilim hayatına yön veren Ahmet Hamdi Tanpınar, Dadaşların gönlünde taht kurmuş mümtaz bir şahsiyettir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir