Ağaç İşleri Teknikeri

Ağaç İşleri Teknikeri
Orman ürünleri endüstrisinin çeşitli dallarında orman, orman endüstrisi ve ağaç işleri mühendisleri ile usta ve işçiler arasında görev yapan kişidir.

GÖREVLERİ
Orman, orman endüstrisi veya ağaçişleri mühendisi nezaretinde;
– Fabrikaya gelen tomrukları teslim alır,
– Tomrukların korunması ile ilgili işleri yapar,
– Biçilecek tomrukları ayırır , biçilmesi işlerini yapar veya yaptırır,
– Biçilen tomrukların kurutulması işlerinde görev alır,
– Satış partileri oluşturur,
– Biçme programını yapar,
– İşçilerin çalışma programlarını yapar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Ağaç işleri teknikeri olmak isteyenlerin ;
– Matematik ve fizik konularında yetenekli,
– Şekil uzay ilişkilerini görebilen,
– Bedence sağlam ve dikkatli,
– Ekip çalışmasına yatkın, insanlarla iyi ilişkiler kurabilen,
– Kapalı, gürültülü ve tozlu ortamlarda çalışmaktan rahatsız olmayan,
kimseler olmaları gerekir.

MESLEKLE İLGİLİ DİĞER BİLGİLER
Ağaç işleri teknikerleri; genellikle yarı açık veya kapalı, hacimce geniş, ısıtması olmayan,havanın çok tozlu olduğu, kokulu ve gürültülü ortamlarda çalışırlar. Talebin yoğun olduğu zamanlarda vardiya halinde çalışırlar. İş güvenliği tedbirleri alınmadığı taktirde boya ve verniklerin yol açtığı uzun vadeli hastalıkların ortaya çıkması mümkündür. İşin her aşamasında kesici, delici, parçalayıcı ya da sıkıştırıcı özellikleri olan makineler kullanılır. Boya ve diğer kimyasallardan kaynaklanan kilo kaybı, zehirlenmeler, alerjik hastalıklar ve sesten kaynaklanan işitme kayıpları bu mesleğe ilişkin hastalıklarıdır. Ağaç işleri teknikerleri yoğun olarak işçilerle olmak üzere, işverenler, mühendisler ve müşterilerle iletişim ve işbirliği halindedirler.
Ağaç İşleri Programını bitirenlere “Ön Lisans Diploması” ve “Ağaç İşleri Teknikeri” ünvanı verilir.
Ağaç işleri teknikerleri özel sektöre ait orman ürünleri endüstrisinin kereste, parke, ambalaj, kontrplak, lif levha, yonga levha, mobilya, kaplama ve emprenye gibi kollarında ayrıca deniz araçları, oyuncak, hediyelik eşya, müzik enstrümanları ve ağaca dayalı ara ürünlerin üretiminde,satış ve pazarlama işlerinde çalışabilirler ya da aynı endüstri kollarında kendi işlerini kurabilirler. Bu meslek kendi işini kurmaya oldukça müsait olmasına rağmen, kullanılan makine ve ekipmanlar bir hayli pahalı olduğundan kendi işyerini kurmak yüksek maliyetler gerektirmektedir.
Ağaç işleri teknikerleri, orman endüstrisinin değişik kollarında faaliyet gösteren küçük işletmelerde ücretlerini, çoğu kez işverenle birebir yapılan pazarlıklarla belirlerler ve bu ücret asgari ücretin 2-3 katı seviyesindedir. Daha büyük işletmelerde ise ücretler tek taraflı olarak işveren tarafından belirlenir ve işletmenin ücret politikası doğrultusunda artırılır. Kendi işini kuranların kazancı ise, işletmenin kapasitesine, verimliliğine, ithalat, ihracat ve pazarlama payı doğrultusunda oluşmaktadır.

BENZER MESLEKLER
– Orman Endüstrisi Mühendisi
– Mobilya ve Dekorasyon Öğretmeni
– Dekoratif Sanatlar Öğretmeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir