Ağ İşletmeni

Ağ İşletmeni
Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılımsal kurulumu, ağ sistemlerinin kurulumu, yönetimi ve ağ ortamı üzerinde yaşanabilecek sorunlar, çözüm yolları ve geniş ağ sistemleri yönetimine sahip nitelikli kişidir.

GÖREVLERİ
Ağ işletmeni;
– İş organizasyonu yapar,
– İhtiyaçları değerlendirir ve bu doğrultuda istenilen projeyi analiz eder,
– Projenin algoritmasını çıkarır,
– Ağ kurulacak ortamı (ağın yapısını) oluşturur,
– Oluşturulan ortama fiziksel olarak bilgisayar ağının kurulmasını sağlar,
– Kurulan bilgisayar ağının testini yapar,
– Geniş ağ sistemleri için yönlendirme yapar,
– Bilgisayar ağını yönetecek sunucu işletim sisteminin kurulmasını sağlar,
– Sunucuyu ağdaki bilgisayarların yöneticisi olarak tespit eder,
– Yerel ve geniş ağ kurulumunda güvenlikle ilgili politikaların uygulanmasını sağlar.
– Sanal ağlar (VLAN) sayesinde ağ trafiğini optimize edip problemlerin genele yayılmasını engeller.
– İçerden ve dışardan ağa izinsiz girişleri engelleyen güvenlik ve uyarı sistemleri kurar.
– Mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürütür.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Ağ işletmeni olmak isteyenlerin;
– Sistemli düşünme gücüne sahip,
– Matematikle ilgili konularda başarılı,
– Mekaniğe ilgili ve yetenekli,
– Şekiller arasındaki ilişkileri algılayabilen,
– El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,
– Dikkatli, sabırlı, tedbirli ve sorumluluk sahibi,
– Ayrıntılara önem veren,
– Bireysel karar verme yeteneği güçlü olan,
– Araştırmacı ve kendini yenileyebilen,
– Yoğun iş temposu ve esnek çalışma saatlerine dayanıklı,
– Seyahat engeli olmayan
kimseler olmaları gerekir.

MESLEKLE İLGİLİ DİĞER BİLGİLER
– Ağ işletmenleri, endüstride ve işletmelerde bilgisayar kullanılacak iş ortamlarında çalışırlar. Ayrıca geniş ağ bağlantıları oluşturabilmek için dış ortamda, oluşturulan ağların yönetimi için sunucuların bulunduğu büro ortamlarında çalışırlar. Çalıştıkları iş ortamının hizmet ya da üretim özellikleri doğrultusunda çalışma ortamı tozlu, dumanlı, kokulu, gürültülü, aydınlık, karanlık, soğuk veya sıcak olabildiği gibi, çok temiz ve sağlık açısından ideal büro ortamları da olabilmektedir. Birinci derecede cihaz, alet, ağ yazılımları ve ağ işletim sistemleri ile ilgilidirler. Ancak meslektaşlarıyla, müşterilerle sürekli iletişim kurmaları gerekir.
– Ağ işletmenleri özellikle, el aletleri ile çalıştıkları için çeşitli iş kazaları riski ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Bilgisayarda çalışanlarda boyun, omuz, el, kol, ayak ve sırt bölgelerinde yorgunluğa bağlı rahatsızlıklar olabilmektedir. Genellikle oturarak çalışırlar ve beden gücünü az kullanırlar. İşyerinin türüne göre tam gün veya yarım gün çalıştıkları gibi hafta sonu çalışmasının yanı sıra iş gereği seyahat etmek ve farklı şehirlerde çalışmak da söz konusu olabilmektedir.
– Eğitimini tamamlayanlara meslek lisesi ya da Anadolu Meslek Lisesi ya da Anadolu Teknik Lisesi diploması ve “Teknisyen” unvanı verilmektedir.
– Bilgisayarın hayatın her alanına istisnasız girmiş olması nedeni ile bilgisayarın uzmanlık alanlarından olan ağ işletmenliği mesleğini icra eden insanlara duyulan ihtiyaç da aynı ölçüde artmış bulunmaktadır. Ağ işletmenleri kamu-özel ayrımı olmaksızın bilgisayarın bulunduğu tüm işletmelerde rahatlıkla iş bulabilirler. Ayrıca bilgisayar satış ve teknik destek firmaları, bankalar, sigorta şirketleri, ticari kuruluşlar, internet servis sağlayıcıları, internet yayıncılık şirketleri, radyo-televizyon şirketleri, araştırma şirketleri, borsalar, ulaştırma, lojistik firmaları ve hizmet sektöründe yer alan kamu kurum ve kuruluşlarında geniş iş imkânına sahiptirler. Kendi adlarına işyeri de açabilirler. Uluslar arası platformda da geçerli olan Microsoft ve Cisco sertifikasyon eğitimleri veren kurumlardan konusunda sertifika kazanmaları halinde iş bulmaları daha da kolay olmaktadır.
– Eğitim sonrası ilk işe başlayanlar çalıştıkları kurum tarafından önerilen miktarda, tecrübeli elemanlar ise çok daha dolgun gelir elde edebilmektedirler.
– Meslek liselerinin Bilişim Teknolojileri alanı “Ağ İşletmenliği” dalından mezun olanlar, meslek yüksek okullarının Bilgi Yönetimi (Uzaktan Eğitim veya Açık Öğretim), Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama, Bilişim-Yönetim, e-Ticaret, Masaüstü Yayıncılık bölümlerine sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

BENZER MESLEKLER
– Web Programcısı,
– Veri Tabanı Programcısı,
– Bilgisayar Teknik Servis Elemanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir