81 milyon dolarlık hack saldırısının arkasında Kuzey Kore mi var?

Geçtiğimiz yıl Bangladeş merkezli bir bankanın hack’lenmesi ile ilgili açıklanan rapora göre, 81 milyon doların çalındığı siber saldırının arkasındaki aktör Kuzey Kore olabilir.

Dünyanın en kapalı ülkesi sıklıkla ‘gizemli ülke’ olarak anılan Kuzey Kore, bu sefer tarihin en büyük online hırsızlıklarından birine imza attığı iddiası ile gündemde. Geçtiğimiz yılın Şubat ayında Bangladeş merkezli bir bankanın server’larına sızmayı başaran hacker veya hacker’lar, buradan kendi oluşturdukları sahte organizasyonlara farklı meblağlarda para gönderilmesi için Federal Reserve Bank of New York’a talepte bulunmuş.

Bu taleplerin ilk 4’ünün kabul edilmesi üzerine 81 milyon dolar çalan bilgisayar korsanları tarihin en büyük online hırsızlıklarından birine imza atmıştı. Aradan geçen bir yılın ardından saldırının kim veya kimler tarafından yapıldığı hala gizemini korusa da Rusya merkezli bir siber güvenlik firmasından gelen iddiaya göre, saldırının arkasındaki aktör Kuzey Kore olabilir.

Siber hırsızlıkla ilgili yaptığı araştırmanın ilk raporunu yayınlayan Moskova merkezli Kaspersky Lab, hacker’ların onlarca farklı ülkeden IP’ler kullandığını ancak bu IP’lerin Kuzey Kore merkezli olduğunu açıkladı. Bu açıklama akıllara söz konusu hack saldırısının devlet destekli bir hamle olup olmadığını sorusunu akıllara getiriyor.

Peki Kim Jong Un yönetimindeki hükümetin söz konusu saldırıya karar verip vermediğine dair resmi bir bulgu olmasa da ülkenin her alanında etkisi olan hükümetten habersiz böyle bir girişimde bulunulamayacağına dair iddiaları dile getirenlerin sayısı az değil.

Peki Kim Jong Un yönetimindeki ülkede internetin akıbeti ne? Yaklaşık 20 yıl önce hayatımıza giren internet kısa sürede pek çok alışkanlığımızı değiştirdi. Ancak bu durum Kuzey Kore’yi pek de etkilemedi. Zira ülkede yaşayan 25 milyon kişinin internetin ne olduğuna dair fikri bile yok.

Geniş bant uygulamasına 2010 yılında geçen ülke internet kullanımını sadece ülkedeki yabancılar, uluslararası kuruluşlar ve devlet dairelinin kullanımına sundu. Bu yıllarda sadece binlerle sınırlı kişi tarafından kullanılan internete giriş yasak olduğu için sansür de bulunmuyordu.

Aynı yıllarda söz konusu serbestlikten dolayı ülkeyi ziyaret eden Çinliler ülkelerinde giremedikleri sosyal medya platformlarında Kuzey Kore’de rahatlıkla girebildiklerini sıkça dile getiriyordu. Ancak bu durum oldukça kısa sürüdü. Koryolink, Korea Post Telekominikasyon Şirketi, Mısır merkezli Orascom Telekom Medya ve Teknoloji Holding SAE işbirliğinde ülkedeki yabancılar için internet hizmeti sunuyor.

Ancak bu hizmetin bedeli oldukça pahalı. Şirket 50 megabyte internet kullanımı için kullanıcılarından 10 euro talep ediyor. Son yıllarda internet erişimi ülkenin önce gelen üniversitelerinin kullanımına da açıldı. Ülkenin dış dünyadan sakladığı şeylerden bir tanesi de internet. Ancak ülkenin bu sırrı geçtiğimiz aylarda yaşana bir hata sonrası deşifre olmuştu.

Ülke dışındaki server’lardan girilemeyen Kuzey Kore siteleri geçtiğimiz aylarda kısa bir süreliğine de olsa dünyanın görüş alanına girmişti. Bu hata sonrası ülkede hizmet veren sadece 28 web sitesi olduğu ortaya çıkmıştı.

Kaynak: ntv.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir