500’ün üzerinde böbrek ve karaciğer nakli yapıldı

Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği tarafından düzenlenen “3. Doğu Anadolu Organ Nakli Günleri” başladı. Program, iki gün sürecek.

Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gürkan Öztürk, Türkiye’nin organ naklinde her geçen gün daha ileri gittiğini ve dünyada hak ettiği yere emin adımlarla yürüdüğünü ifade etti. Organ Nakli Merkezi hakkında bilgi veren Öztürk, merkezin yaklaşık 13 yılda 500’ün üzerine böbrek ve karaciğer nakli yaptığını vurguladı.

Öztürk, şunları söyledi: “Bugün Atatürk Üniversitesi’nde organ nakli yapılabiliyorsa, bu Türkiye Cumhuriyeti Devletinin gücünü gösterir. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde dahi organ nakilleri vatandaştan bir takım ücretler talep edilerek veya ciddi prosedürlerden sonra yapılabilirken, devletimiz vatandaşından organ nakli için hiçbir ücret talep etmemektedir. Bugün üniversitemizde organ nakli yapılabiliyor olması, üniversitenin ve hastanenin bulunduğu kalite düzeyini göstermesi açısından da oldukça önemlidir. Biz merkez olarak bölgemize oldukça ciddi bir sağlık hizmeti vermekteyiz. Bölgemiz insanına burada hizmet veriyor olmak ve insanımızın başka şehirlerde tedavi arayışına gerek duymamasını sağlamak bizim için hayati öneme sahiptir. Sadece bölgemizde ve Türkiye’de değil, Nahcivan, Azerbaycan ve Kırgızistan’da transplant yapılan ve takipleri süren hastalarımız da mevcuttur.”

Türkiye’de gerçekleşen organ nakilleriyle ilgili istatistik verileri paylaşan Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Uluğ Eldegez ise bu tür toplantıların çok önemli olduğuna dikkat çekti. “Erzurum, Doğu Anadolu Bölgesi’nde Malatya ile birlikte organ nakline öncülük etmektedir. Bu konuda desteklerini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Çomaklı’ya teşekkür ediyorum.” diyen Eldegez, “2002’den bu yana organ bağışları artış gösterirken 2016 yılına geldiğimizde bu organların kullanabilme oranlarında yüzde 69’luk bir düşüş yaşandı. Bu toplantının amaçlarından biri de bu durumu tartışmak olacak. Normalde organ sayısı ve bağışı artmasına rağmen, kullanılan organ sayısında bir gerileme var. Geçen yılın verilerine baktığımızda organ bağışıyla ilgili bütün değerler artmış. Organ bağışı canlıdan ziyade kadavra olmalı. Bizim kadavra sayısını arttırmamız gerekiyor. Ülkemizde organ bekleyen binlerce hasta var. Bu ihtiyacı karşılamamız için insanlığın hep birlikte olmasına ihtiyaç var. Transplantasyon bir mozaik. Burada hep beraber olmamız gerekiyor. Birbirimize destek verdiğimiz müddetçe başarmamamız için hiçbir neden yok. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Birlik ve beraberlik ölümden başka her şeyi yener.” diye konuştu.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı da Organ Nakli Merkezi’nin 2004 yılında kurulduğunu ve aynı sene içerisinde ilk canlı vericiden böbrek nakli yaptığını hatırlattı. 13 yıl içerisinde birbirinden başarılı operasyonlara imza atıldığını anlatan Çomaklı, “Kuruluşundan itibaren hem canlı vericilerden hem de kadavra vericilerden toplamda 220 karaciğer ve 310 böbrek nakli gerçekleştirildi. Canlı vericili böbrek nakli ameliyatlar, laparoskopik yöntemle yapıldı.

Merkezimiz karaciğer nakli, hem erişkinlerde hem de çocuklarda başarıyla yapılmaktadır. Elde ettiğimiz başarılı sonuçlar, Türkiye ve dünyadaki diğer merkezlerle yarışabilecek durumdadır. Hastanemizde şu anda karaciğer ve böbrek nakli dışında, kornea nakli de başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Önümüzdeki dönemde pankreas, ince bağırsak, kalp ve akciğer nakillerinin gerçekleştirilmesi için arkadaşlarımıza sınırsız destek vereceğiz.” şeklinde konuştu.

Açılış törenine Vali Seyfettin Azizoğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Uluğ Eldegez, Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gürkan Öztürk, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, Erzurum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, Türkiye’den ve yurtdışından öğretim üyeleri ve misafirler katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir