50 yıllık hayal Söylemez Barajı, nihayet 2017 yatırım programına alındı

Erzurum’un 50 yıldır beklediği müjdeli haber, nihayet bugün geldi. Söylemez Barajı ve Sulama Projesi, 720 milyon Türk lirası proje tutarıyla 2017 yatırım programına alındı. Karar ise Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, uzun süredir üzerinde çalıştıkları ve Erzurumlu hemşehrilerinin 50 yıllık beklenen hayalinin gerçekleşiyor olduğunu söyledi. “50 yıllık beklenen hayalimiz gerçekleşiyor.” diyen Zehra Taşkesenlioğlu, şunları söyledi: “Söylemez Barajı ve Sulama Projesi 14 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete ile 720 milyon Türk lirası proje tutarıyla 2017 yatırım programına alınmıştır. Bu konuda desteklerini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Binali Yıldırım, Sağlık Bakanımız Recep Akdağ, Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan beylere Erzurumlu hemşehrilerim adına teşekkür ederim.”

Sulama ve enerji maksatlı olarak yapılması planlanmakta olan Söylemez Barajı ve HES Erzurum ili Karayazı İlçesi sınırları dahilinde Muş-Varto karayolunun yaklaşık 89. kilometresinde Aras Nehri üzerinde yer alacak. Proje ile 393 bin 910 dekar alanın suya kavuşturulması hedefleniyor.

2017 yılı yatırım programına alınması teklif edilen barajın temelden yüksekliği 109 metre, 1,3 milyar metreküp depolama hacmine sahip SSB gövdeli olacak şekilde inşa edilecek. Söylemez Barajı ve HES’te ayrıca; 202,69 GWh enerji üretimi ve etek HES’te ise 17,91 GWh enerji üretimi ile birlikte toplamda 220,6 GWh elektrik üretimi yapılacak.

Projenin sulama alanı, Erzurum ili Pasinler ilçesi ile Horasan ilçesi sınırlarında yer alan Yukarı Pasinler ve Aşağı Pasinler Ovalarını kapsıyor. Sulama ve enerji için sağlanacak olan su, sağ sahilde planlanan 5 metre çaplı ve 5 bin 915 metre uzunluğundaki Gemlik Tüneli ile aktarılacak.

Söylemez Barajından sulanacak olan arazilerin tamamı cazibeyle ve borulu sistemle sulanacak olup tesisin yıllık faydası toplamda 48.050.000 TL olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir