48 metreden düşen şelale..

Tortum Şelalesi, 1700’lü yılların ortalarında bugünkü Balıklı Köyü batısında bulunan bir dağın heyelan sonucu Tortum Çayı’nın önünü kapatmasıyla oluşmuş bir şelale.

Tortum Şelalesi, Tortum gölü’nün Tev Vadisi ile gölün kuzey ucu arasındaki heyelan kütlesini aşarak dökülmesiyle oluşuyor. Tortum Şelalesi’nin döküldüğü akar yatağa yakın dirençli kireç taşı katmanları üzerinden geçiyor. 22 metrelik genişlikten ve 48 metre yükseklikten düşüyor. Düşen sular, üstte gökkuşağı, altta koca bir dev kazanı meydana getiriyor. Ayrıca bu göl bir doğal anıt.

Erzurum’un Uzundere ilçesinde bulunuyor. Şelalenin bulunduğu bölgede ziyaretçiler için piknik alanı ve hemen şelalenin altına inen merdivenlerin üzerinde Demir korkuluklu izleme balkonu bulunuyor. Merdivenleri takip ederek Şelalenin altına inilebiliyor ve diğer taraftaki merdivenleri takip ederek yukarıya çıkılabiliyor.

Şelale bahar aylarında balkon izleyicilerini ıslatıyor. İzleyenlere doğa ile iç içe bir ortam yaşatan şelale, özellikle doğa tutkunları için hayranlık uyandıracak görüntüler barındırıyor. Tortum Şelalesinde, bir rivayete göre izleme merdivenlerini şelale tarafından inip, elektrik santrali tarafından çıkanlarda nefes darlığı ve kalp rahatsızlıkları görülmüyormuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir