40 milyar dolarlık serveti var ama öğretmenlik yapacak

Çin’in en büyük e-ticaret sitesi Alibaba’nın kurucu ortağı Jack Ma, 40 milyar dolarlık servetine rağmen emekli olup öğretmenlik yapacağını açıkladı.

Dünyanın en zenginleri listesinde üst sıralardaki yerini her yıl koruyan Çinli girişimci, öğretmenliğe dönmek ve Çin’in eğitim sistemini iyileştirmek istiyor. Üniversite sınavlarında üst üste iki kez başarısız olan ve ancak üçüncü denemesinde düşük puanlı bir üniversitede iki senelik yüksek eğitim programına girebilmeyi başaran Ma, Alibaba’nın temelini 1999’da sadece 100 bin dolar sermaye ile attı.

NTV’nin aktardığına göre adını ünlü “Alibaba ve Kırk Haramiler” masalından alan şirket, dünyanın dört bir köşesinden ticaret yapmak isteyen insanları bir araya getirdi. Dijitalleşen dünyada doğru adımlar atarak servetini kısa sürede katlayan Ma, Taobao adlı elektronik alışveriş sitesi ve Alipay adlı elektronik ödeme sistemiyle Çin’in en büyüklerinden biri haline geldi.

Yaklaşık 40 milyar dolarlık bir serveti bulunan Ma, Çin’in ikinci en zengin kişisi. Ma dünya sıralamasında ise 20. sırada yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir