2017’de hayatımıza girecek teknolojiler..

Hızla gelişen teknolojiye yetişmek neredeyse imkansız. Bir zamanlar hayalini kurmakta dahi zorlandığımız, “Zeki Müren’de bizi görecek mi?” diye sorguladığımız icatların ötesine doğru hızla yol alıyoruz. Gelin 2017 yılında hayatımızda en çok olmasını beklediğimiz teknolojik gelişmelere bir göz atalım. 

2017 Teknolojik Gelişmeler - demlicay.net
Nesnelerin interneti diye anlatabileceğimiz, çevremizdeki her şeyin internete bağlı olduğu bir dünyayı anlatıyor. Bu durum yaşamın her alnında kendine yer bulabiliyor. Örneğin arabanızın sizden yaklaştığı kavşaktaki kırmızı ışıktan ve trafik bilgilerinden haberi olacak ve sizi uyarabilecek. Hani şu akıllı ev dedikleri şey. Perdelerden kombiye, fırınlarınızdan klimalarınıza hepsi birbiriyle ve sizin profilinizle internete bağlı. 

2017 Teknolojik Gelişmeler - demlicay.net

2016 yılında yaygınlaşmaya başlayan VR (artırılmış gerçeklik) teknolojisi, özellikle oyunlarda kullanılmaya başlayan VR (artırılmış gerçeklik) teknolojisi, 2017’de kendini daha fazla hissettireceğe benziyor. Kapalı yer korkum var, yükseklik korkum var derseniz işte size sanal dünya. Korkularınızı yenin. Sanal gerçekliğin eğitim, alışveriş, sağlık, sanat ve turizm gibi alanlarda sıkça kullanılacağa benziyor. 

2017 Teknolojik Gelişmeler - demlicay.net

Önce sağlık
Sağlık sektöründe teknoloji hızla gelişiyor. Kişisel verilerin kayıt altında tutulan hastaya, doktor bu veriler ışığında kişiye özel tedaviler uygulama imkanı bulabiliyor. Doktor, daha öncesi varsa hastalık hikayesini, kişinin yaş, cinsiyet ve çevre koşullarına bağlı olarak hastalıkları takip edilebiliyor. Tüm bu bilgilere dayanarak da tedavi yöntemleri farklılaşıyor.

2017 Teknolojik Gelişmeler - demlicay.net

Robotlar her yerde
Hızla gelişen teknoloji ve maliyetlerin artmasıyla birlikte, özellikle üretim fabrikalarda insanların yerini yavaş yavaş, -hiç yorulmayan devamlı çalışabilen- robotlar almakta. Bu gidişle robotların bir gün bütün her şeyi ele geçireceğini söylesek yanlış olmaz. Dünyaca ünlü şirketlerin yapay zeka ürünlerini (Siri, Cortana vs) kullandık, halen kullanıyoruz. Şimdi bunları silikona, kabloya bürünmüş androidler takip ediyor. Aramıza girip bizimle sosyalleşecek olan bu android robotlar, bizlerle etkileşim kurabilecek, ses ve görüntüyü algılayıp, insansı hareketlerde bulunabilecekler. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir