16 Nisan’da yapılacak referandum süreci resmen başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 6771 Sayılı “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”, Resmi Gazete’de yayımlandı. Böylece ‘Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi’ni hedefleyen kanun için 16 Nisan’da yapılacak olan referandum süreci de başladı.

Anayasa değişikliği, milletvekili sayısını 550’den 600’e çıkaracak, milletvekili seçilebilme yaşını 25’ten 18’e indirecek, TBMM ve cumhurbaşkanı seçimleri 5 yılda bir, aynı gün yapılacak. Süresi biten milletvekili yeniden seçilebilecek. TBMM, üye tam sayısının 5’te 3 çoğunluğu ile seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek.

Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiği kesilmeyecek. Cumhurbaşkanı hakkında, bir suç işlediği iddiasıyla TBMM üye tam sayısının salt çoğunluğunun vereceği önergeyle soruşturma açılması istenebilecek. Cumhurbaşkanlığına, siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde 5’ini alan partiler ile en az 100 bin seçmen aday gösterebilecek. Cumhurbaşkanının partisiyle ilişiği kesilmeyecek.

Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, cumhurbaşkanı tarafından atanacak ve görevden alınacak. Bakanlıkların kurulması, kaldırılması, görevleri ve yetkileri ile teşkilat yapısı ile merkez ve taşra teşkilatlarının kurulması, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenlenecek.

Cumhurbaşkanının, seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde TBMM genel seçimi ile cumhurbaşkanı seçimi birlikte yapılacak. Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis, seçimlerin yenilenmesine karar verirse cumhurbaşkanı bir kez daha aday olabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir