1001 hatim tamamlandı; duası yapıldı..

Erzurum’da Pir Ali Baba Hazretleri tarafından 500 yıl önce başlatılan 1001 Hatim geleneği bu yıl, ilk defa orijinaline uygun bir şekilde at sırtında hafızların Kur’an-ı Kerim okumasıyla başladı. Okunan 1001 hatimin duası ise tarihi Ulu Camii’nde yapıldı.

16 Aralık 2016 tarihinden itibaren Erzurum merkez ve ilçelerindeki camilerde, binbir hatim okundu. Hatim duası bugün Cuma namazı öncesi Ulu Cami’de gerçekleştirildi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği duayı Müftü Vekili Celal Büyük yaptı.

Duaya Vali Seyfettin Azizoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ile birlikte yaklaşık 10 bin kişi amin dedi. Bu yıl 25 bin 453 hatim okunduğunu dile getiren Müftü Vekili Celal Büyük, “Erzurum’un çok önemli geleneklerinden birisi olan Binbir Hatim geleneğimizi Cuma namazı öncesinde dua ile bitirdik. Bu sene 26 bine yakın hatim okundu. Bunların 192’sini cezaevinde yatanlar okudu. Binbir hatim duasını yaptık. Allah nasip ederse önümüzdeki senelerde de devam edeceğiz. İnşallah bu okuduğumuz hatimler özellikle şehrimiz olan Erzurum’u bela ve musibetten muhafaza anlamında da önemlidir. Binbir hatim okuyan bütün kardeşlerimizden Allah razı olsun. Allah kabul eylesin.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir